Ból kręgosłupa lędźwiowego

 

Ból kręgosłupa lędźwiowego jest jedną z najczęstszych dolegliwości, które zgłaszają pacjenci w gabinetach fizjoterapii. Szacuje się, że aż 20% osób między 20 a 50 rokiem życia codziennie zmaga się z bólem kręgosłupa, który w zależności od intensywności może wpływać znacznie na codzienne funkcjonowanie. Czy istnieją sposoby, dzięki którym można ulżyć sobie w bólu we własnych czterech ścianach?
 1. Przyczyny bólu pleców
 2. Problem z kończynami przyczyną bólu pleców
 3. Rwa kulszowa
 4. Uszkodzenie dysku
 5. Metody leczenia
 6. Domowy sposób na ból kręgosłupa
 7. Mata do akupresury
 8. Zastosowanie maty akupresurowej na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym
mata do akupresury z poduszką akumata eco banner

 

Bóle pleców – przyczyna – Podstawa to dobre rozpoznanie!

W zależności od intensywności bólu i dolegliwości, które pojawiają się wraz z nim zawsze, należy podjąć odpowiednie kroki diagnostyczne i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest źródłem problemu bólów pleców. W większości przypadków przyczyną tych dolegliwości będą zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przeciążenia, zły styl życia i brak aktywności fizycznej. Ból zazwyczaj jest zlokalizowany w obrębie samego kręgosłupa i mija po chwilowym rozruchu. Jest to najlepszy i najważniejszy moment, w którym należy zacząć leczenie. Kiedy ból przejdzie w postać przewlekłą i nie można już znaleźć pozycji lub czasu w ciągu dnia, kiedy przestaje boleć – jego pozbycie może stawać się coraz większym problemem.

Akumata czarno-złota masaż pleców

 

Ból odcinka lędźwiowego związany z problemem kończyn

W niektórych przypadkach ból kręgosłupa lędźwiowego może być połączone z dolegliwościami w obrębie kończyny dolnej, pośladka czy nawet stopy. Często mówimy wtedy o rwie udowej lub rwie kulszowej. Powstają one na skutek zmian zapalnych toczących się w okolicy korzeni nerwowych. Taki stan jest możliwy do wyleczenia, jednak droga bywa dłuższa niż w przypadku lekkich dolegliwości bólowych.

 

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa zwana potocznie jest atakiem korzonków nerwowych. Jest to dotkliwy i przeszywający ból spowodowany uciskiem na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy (to największy nerw obwodowy człowieka). Rwa kulszowa promieniuje od pośladka przez tył uda do łydki, a czasem nawet stopy.  Objawia się ostrym bólem, który często uniemożliwia wstanie z łóżka czy jakikolwiek ruch. Towarzyszy mu często drętwienie odcinków kręgosłupa oraz mrowienie czy pieczenie po nodze. Wyróżnia się rwę: kulszową, barkową, udową.

akumata lyapko slider mata do akupresury
W przypadku ostrego i nagłego bólu odcinka lędźwiowego zastosowanie znajdują maty z metalowymi kolcami. Mata Lyapko zapewnia głęboki i intensywny masaż.

 

Uszkodzenie dysku

Dysk amortyzuje przeciążenia, na które narażony jest nasz kręgosłup każdego dnia. Niekiedy zdarza się, że na skutek uszkodzenia dysku dojdzie do uwypuklenia (wypadnięcie dysku) lub całkowitego rozlania jego zawartości do kanału kręgowego. Wysunięcie powoduje ucisk na rdzeń kręgowy Jest to stan, który wymaga szybkiej interwencji farmakologicznej lub nawet neurochirurgicznej. Przedłużający się ucisk rdzenia kręgowego grozi niedowładem kończyn, zaburzeniami pracy pęcherza i jest znacznym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta.
Podstawą to zróżnicowania jest dobry wywiad specjalisty, badanie fizykalne oraz badania obrazowe (RTG, MRI, TK), dzięki którym można zauważyć ewentualne uszkodzenia tkanek i zaplanować skuteczne leczenie.

 

Metody leczenia bólu kręgosłupa

Problem bólu kręgosłupa jest na tyle powszechny, że powstało bardzo wiele metod zwalczania tej dolegliwości. Istnieje wiele maszyn, sprzętów, które w określony sposób mają leczyć pacjenta. Z praktyki wiadomo jednak, że najlepszą metodą na walkę z bólem kręgosłupa jest rehabilitacja oraz medycyna manualna. Niekiedy musi być połączona również z leczeniem farmakologicznym, zwłaszcza przy ostrych dolegliwościach bólowych na początku. Fizjoterapeuci na skutek nieustannie rozwijających się metod rehabilitacyjnych potrafią dobrać odpowiedni sposób leczenia do pacjenta i w skuteczny sposób wpływać na regenerację kręgosłupa.

 

Praca w domu to gwarancja sukcesu

Rehabilitacja i zabiegi fizjoterapeutyczne mają za zadanie stymulować ciało pacjenta do regeneracji i pobudzać procesy samoleczenia. Bardzo ważnym aspektem jest praca pacjenta w domu i regularne wykonywanie ćwiczeń domowych. Istotnym elementem jest również rekreacyjna aktywność fizyczna wspomagająca krążenie krwi, siłę mięśni i pracę układu nerwowego. Takie zastosowanie posiada mata z kolcami, która poprzez głęboki masaż pobudza organizm do prawidłowego funkcjonowania.

masaż pleców akumata eco złoty

 

Mata akupresurowa na pomoc w bólu

W ostatnim czasie bardzo popularne staje się wykorzystywanie mat akupresurowych, jako metodę wspomagania leczenia bólu kręgosłupa. Ze względu na wygodę użytkowania oraz możliwość stosowania akumaty niemal w każdym miejscu jest coraz częściej zalecana przez wielu specjalistów. W sklepie Akumata.pl znajdziesz maty medyczne z poduszką akupresurową, będące certyfikowanymi produktami.

 

Mata do akupresury dostępna jest w wersji z poduszką lub bez. To produkt bezpieczny dla organizmu i skóry człowieka. Mata akupresurowa nie powoduje skutków ubocznych, nie uszkadza skóry i nie uczula. Regularne stosowanie maty wieloigłowej nie tylko wpływa na dobre samopoczucie, ale również:

 • pobudza lokalne krążenie krwi,
 • działa przeciwbólowo – zniweluje dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego czy nawet rwę kulszową,
 • poprawia elastyczność skóry i mięśni,
 • wspomaga procesy regeneracyjne.

 

Mata do akupresury na ból w odcinku lędźwiowym

Dobrym sposobem na pozbycie się dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego jest stosowanie maty z plastikowymi lub metalowymi kolcami przez 30-40 minut dziennie, w połączeniu z rehabilitacją jest. Sesja akupresurowa z matą igłową może trwać nawet od 1 do 2 godzin. Czas automasażu dostosuj do swoich możliwości. Idealna mata igłowa na ból umiejscowiony w odcinku lędźwiowym to mały aplikator lub poduszka do akupresury, które doskonale dostosowują się krzywizn kręgosłupa. Leżąc na długiej macie, należy docisnąć odcinek lędźwiowy poprzez zgięcie nóg w kolanach. Przed zastosowaniem maty, warto skonsultować się ze specjalistą fizjoterapii w celu diagnozy problemu oraz zaplanowania potrzebnego leczenia.

Sposoby masażu odcinka lędźwiowego na macie do akupresury Akumata ECO

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Komentarz do “Ból kręgosłupa lędźwiowego – zastosowanie maty do akupresury

Dodaj komentarz