Ból kręgosłupa lędźwiowego
- Przyczyny bólu pleców
- Problem z kończynami przyczyną bólu pleców
- Rwa kulszowa
- Uszkodzenie dysku
- Metody leczenia
- Domowy sposób na ból kręgosłupa
- Mata do akupresury
- Zastosowanie maty akupresurowej na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym
Bóle pleców – przyczyna – Podstawa to dobre rozpoznanie!
W zależności od intensywności bólu i dolegliwości, które pojawiają się wraz z nim zawsze, należy podjąć odpowiednie kroki diagnostyczne i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest źródłem problemu bólów pleców. W większości przypadków przyczyną tych dolegliwości będą zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przeciążenia, zły styl życia i brak aktywności fizycznej. Ból zazwyczaj jest zlokalizowany w obrębie samego kręgosłupa i mija po chwilowym rozruchu. Jest to najlepszy i najważniejszy moment, w którym należy zacząć leczenie. Kiedy ból przejdzie w postać przewlekłą i nie można już znaleźć pozycji lub czasu w ciągu dnia, kiedy przestaje boleć – jego pozbycie może stawać się coraz większym problemem.
Ból odcinka lędźwiowego związany z problemem kończyn
W niektórych przypadkach ból kręgosłupa lędźwiowego może być połączone z dolegliwościami w obrębie kończyny dolnej, pośladka czy nawet stopy. Często mówimy wtedy o rwie udowej lub rwie kulszowej. Powstają one na skutek zmian zapalnych toczących się w okolicy korzeni nerwowych. Taki stan jest możliwy do wyleczenia, jednak droga bywa dłuższa niż w przypadku lekkich dolegliwości bólowych.
Co to jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa zwana potocznie jest atakiem korzonków nerwowych. Jest to dotkliwy i przeszywający ból spowodowany uciskiem na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy (to największy nerw obwodowy człowieka). Rwa kulszowa promieniuje od pośladka przez tył uda do łydki, a czasem nawet stopy. Objawia się ostrym bólem, który często uniemożliwia wstanie z łóżka czy jakikolwiek ruch. Towarzyszy mu często drętwienie odcinków kręgosłupa oraz mrowienie czy pieczenie po nodze. Wyróżnia się rwę: kulszową, barkową, udową.

Uszkodzenie dysku
Metody leczenia bólu kręgosłupa
Praca w domu to gwarancja sukcesu
Rehabilitacja i zabiegi fizjoterapeutyczne mają za zadanie stymulować ciało pacjenta do regeneracji i pobudzać procesy samoleczenia. Bardzo ważnym aspektem jest praca pacjenta w domu i regularne wykonywanie ćwiczeń domowych. Istotnym elementem jest również rekreacyjna aktywność fizyczna wspomagająca krążenie krwi, siłę mięśni i pracę układu nerwowego. Takie zastosowanie posiada mata z kolcami, która poprzez głęboki masaż pobudza organizm do prawidłowego funkcjonowania.
Mata akupresurowa na pomoc w bólu
Mata do akupresury dostępna jest w wersji z poduszką lub bez. To produkt bezpieczny dla organizmu i skóry człowieka. Mata akupresurowa nie powoduje skutków ubocznych, nie uszkadza skóry i nie uczula. Regularne stosowanie maty wieloigłowej nie tylko wpływa na dobre samopoczucie, ale również:
- pobudza lokalne krążenie krwi,
- działa przeciwbólowo – zniweluje dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego czy nawet rwę kulszową,
- poprawia elastyczność skóry i mięśni,
- wspomaga procesy regeneracyjne.
Mata do akupresury na ból w odcinku lędźwiowym
Dobrym sposobem na pozbycie się dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego jest stosowanie maty z plastikowymi lub metalowymi kolcami przez 30-40 minut dziennie, w połączeniu z rehabilitacją jest. Sesja akupresurowa z matą igłową może trwać nawet od 1 do 2 godzin. Czas automasażu dostosuj do swoich możliwości. Idealna mata igłowa na ból umiejscowiony w odcinku lędźwiowym to mały aplikator lub poduszka do akupresury, które doskonale dostosowują się krzywizn kręgosłupa. Leżąc na długiej macie, należy docisnąć odcinek lędźwiowy poprzez zgięcie nóg w kolanach. Przed zastosowaniem maty, warto skonsultować się ze specjalistą fizjoterapii w celu diagnozy problemu oraz zaplanowania potrzebnego leczenia.

Początkowo sceptycznie podchodziłem do stosowania maty, ale ona naprawdę mi pomaga. Po każdym masażu czuję ulgę w bólu i widzę znaczną poprawę napięcia mięśniowego.