Co to jest akupresura i jak ją wykonywać? Za co są odpowiedzialne punkty akupresury?
Techniki masażu akupresurowego, który możesz wykonywać w domu w celu niwelowania bezsenności, przeziębienia, astmy czy rozwolnienia. Siła ucisku, mata do akupresury i wałek z kolcami Lyapko to jedne z nich! Poznaj ich niesamowite zastosowanie.
- Akupresura
- Jak działa?
- Sposoby korzystania z akupresury
1. Punkty uciskowe
– na bezsenność
– na przeziębienie, grypę, gorączkę
– astma
– rozwolnienie
Jak wykonywać masaż akupresurowy?
2. Mata do akupresury, aplikator wieloigłowy
Krótko o akupresurze
Akupresura to metoda leczenia, polegająca na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Po więcej szczegółowych informacji zapraszam do przeczytania naszego artykułu – Czym jest akupresura?
Jak działa akupresura?
Punkty akupresury to miejsca, które są szczególnie wrażliwe na impulsy bioelektryczne i z łatwością je przewodzą. Stymulowanie tych punktów przy pomocy nacisku ma na celu złagodzenie bólu oraz wydzielanie endorfin. Odpowiedni nacisk powoduje zablokowanie bólu i wzmocnienie przepływu krwi i tlenu przez obszar dolegliwości. Mięśnie się rozluźniają, a leczenie przyspiesza. Akupresura pomaga przywrócić ciału równowagę poprzez rozluźnianie stresu i napięcia, które uniemożliwiają mu sprawne funkcjonowanie i obniżają odporność.
Sposoby korzystania z akupresury
1. Punkty uciskowe na ciele człowieka

Punktów akupresury na ciele człowieka jest 361 dziś zajmiemy się tylko częścią z nich. O kolejnych, powiązanych z powszechnymi dolegliwościami będziemy pisać w najbliższych artykułach, dlatego zachęcam do śledzenia bloga.
GV 24.5 , H7 i K6 – bezsenność
Zaburzony rytm snu wpływa bardzo niekorzystnie na nasz organizm. Spotyka to często osoby, które mają pracę zmianową, ale nie tylko. Sen jest bardzo ważny, dlatego powinniśmy o niego dbać. Łykanie melatoniny też nie jest dobrą opcją w tym przypadku. Naturalne metody są mniej inwazyjne. Spróbuj, więc zadbać o materac i poduszkę, na których śpisz, dobierając ich odpowiednią twardość i wielkość. Następnie zacznij się masować. Pytasz gdzie? Tutaj z pomocą przychodzimy my! Tymi odpowiednimi miejscami do masowania są:
- punkt GV 24.5 – „punkt trzeciego oka”, znajduje się pomiędzy brwiami, w zagłębieniu gdzie nos spotyka się z czołem;
- punkt H7 – “brama pokoju”, ”brama spokoju”, w zagłębieniu zgięcia nadgarstka, na jego brzegu przy okrągłej kości;
- punkt K6 – „radosny sen”, w zagłębieniu zaraz poniżej wewnętrznej strony kostki nogi.
Taki masaż działa na Twój organizm rozluźniająco i może złagodzić nawet ból głowy, czy uczucie zmęczenia.
Punkty akupresury B2, St 3 i LI 11 – przeziębienie, grypa, gorączka
W okresie jesienno-zimowym nie trudno o złapanie grypy czy przeziębienia. Gorączka to stan, kiedy nasz organizm broni się przed bakteriami, przez co temperatura naszego ciała wzrasta. Chcemy oczywiście tego uniknąć, dlatego bronimy się na różne sposoby, łykając witaminę C, unikając zimna, czy stosując tak zwane domowe sposoby, jak np. rozgrzewająca herbata z imbirem i miodem. Naszą propozycją jest masaż poniższych punktów:
- B2 -, „wiercenie bambusa”, który znajduje się po obu stronach nosa w rowkach oczodołów;
- St 3 – „piękno twarzy”, pod kościami policzkowymi;
- LI 11 – „zakrzywiony staw”, na brzegu zgięcia łokciowego od jego wewnętrznej strony.
Masaż tych miejsc łagodzi zmęczenie, ból głowy i wpływa korzystnie na nasz organizm, gdy przechodzimy grypę czy przeziębienie.
CV 22 – astma
Astma to przewlekłe zapaleniem dróg oddechowych. Wśród objawów możemy wyróżnić: świszczący oddech, duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej i kaszel, o zmiennej częstości i nasileniu. Masaż punktu CV 22 „niebiański występ”, który znajduje się w zagłębieniu nad mostkiem pozwoli uspokoić Twój oddech, wyeliminuje uczucie ciężkości w klatce piersiowej i pomoże tolerować różne reakcje alergiczne.
Punkty akupresury Sp 16, Lv 2 i St 36 – rozwolnienie
Rozwolnienie zwane biegunką to temat wstydliwy dla niejednego z nas. Na taki stan może wpłynąć wiele czynników takich jak: złapanie wirusa, a nawet stres, czy po prostu zjedzenie czegoś, co mogło być nieświeże. Oprócz oczywistych objawów towarzyszy nam często specyficzne uczucie i ból. Należy wtedy masować poniższe punkty:
- Sp 16 – „brzuszne boleści”, znajduje się on po obu stronach dolnego brzegu klatki piersiowej na pionowej linii przebiegającej przez ucho;
- Lv 2 – „podróżując pomiędzy”, na połączeniu dużego i drugiego palca stopy;
- St 36 – „punkt trzech mil”, cztery palce poniżej rzepki kolanowej, jeden palec na zewnątrz nogi.
Masaż tych miejsc pomoże złagodzić objawy, jak i dolegliwości bólowe.
Jak wykonywać masaż punktów?
Punkty na ciele należy uciskać kciukiem lub innymi palcami co najmniej 5 sekund, ale nie dłużej niż 15 sekund, puszczając uciskane miejsce. Taki masaż powinien trwać do 15 minut. Możesz wspomóc się również różnymi produktami, służącymi do akupresury, ale o tym niżej.

2. Mata do akupresury, wałek wieloigłowy i piłka z kolcami
Mata do akupresury, specjalny wieloigłowy aplikator, wałek Lyapko lub piłka z kolcami może Ci znacznie ułatwić wykonywanie takiego masażu. Produkty te możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym – akumata sklep. Korzystanie z nich pobudza nie tylko te punkty, na których najbardziej Ci zależy, ale od razu wpłynie korzystnie na Twój organizm. Między innym rozluźni Twoje ciało, poprawi kondycję skóry, wpłynie korzystnie na Twój kręgosłup oraz organy wewnętrzne, czy zredukuje dolegliwości bólowe, takie jak: ból pleców, ból głowy, bezsenność czy zredukuje stres.
Bibliografia:
- Michael Reed Gach, Akupresura najskuteczniejsze punkty, Podręcznik samodzielnego usuwania powszechnych dolegliwości, 2015.