PMS i ból miesiączkowy a mata do akupresury

 

Jak łagodzić ból miesiączkowy? Dowiedz się, w jaki sposób mata do akupresury poprawi Twój nastrój oraz pomoże zminimalizować szereg dolegliwości bólowych związanych z PMS i miesiączką. Poznaj niesamowite właściwości akumaty.

 

 1. Menstruacja
 2. Napięcie przedmiesiączkowe
 3. Objawy PMS
 4. Bóle menstruacyjne
 5. Jak łagodzić ból?
 6. Działanie maty akupresurowej
 7. Punkty akupresurowe
 8. Zastosowanie maty do akupresury
 9. Badania

Menstruacja – co to i ile trwa?

 

Menstruacja – inaczej miesiączka lub okres to cykliczne złuszczanie się nabłonka macicy. Spowodowane jest ono zmianami stężenia hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu). Okres następuje około 14 dni po owulacji i regularnie co około 28 dni. Trwa około 4 dni, jednak nie ma na to reguły. U niektórych kobiet jest on krótszy – 3 dni, a u innych bardzo długi – 8 dni. Wiele kobiet prowadzi kalendarz miesiączkowy, który jest doskonałym narzędziem do obliczania terminów dni płodnych, miesiączki i owulacji. W czasie trwania okresu wiele kobiet zastanawia się jak łagodzić ból miesiączkowy.

zestaw do masażu akumata eco

 

 

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

 

Zespół napięcia przedmiesiączkowego zwany również PMS to dyskomfort i szereg dolegliwości bólowych związanych z nadchodzącym okresem. Syndrom przedmiesiączkowy występuje w drugiej fazie cyklu miesięcznego kobiety i ustaje w momencie rozpoczęcia kolejnej miesiączki.

 

PMS – objawy

 

Objawy zespołu napięcia miesiączkowego można podzielić na psychiczne i fizyczne. Należą do nich:

 • rozdrażnienie,  nerwowość czy drażliwość,
 • smutek, stany depresyjne, płaczliwość, spadek samooceny,
 • wahanie się nastroju,
 • nadwrażliwość piersi – obrzmienie i tkliwość,
 • bóle w dolnej okolicy brzucha,
 • zwiększony apetyt,
 • biegunka, zaparcie, uczucie nadęcia,
 • bóle stawów,
 • ból głowy,
 • zmęczenie i osłabienie.

Symptomy te nie są stałe, więc mogą zmieniać się co miesiąc. Mimo tak sporego grona kobiet, które dotyka PMS, nie jest on uznany za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia WHO.

 

Bóle menstruacyjne

 

Nawet 90% kobiet odczuwa ból podczas przynajmniej jednego cyklu miesiączkowego. Jest on mniej lub bardziej odczuwalny. Bolesne miesiączki objawiają się między innymi intensywnym bólem w okolicach pleców, podbrzusza, skurczami, czasem nudnościami, wymiotami lub u niektórych kobiet nawet omdleniami. Dyskomfort, ból, jak i inne tego rodzaju odczucia i objawy mogą być spowodowane napięciem w okolicach miednicy, zaparciami, ściśniętą szyjką macicy lub zaburzeniami pracy tarczycy, gruczołów przytarczycznych czy jajników.

 

Jak złagodzić bóle menstruacyjne i PMS?

 

1. Środki przeciwbólowe

Panie chcąc zniwelować odczuwalny dyskomfort przed okresem lub w czasie jego trwania stosują wiele metod. Niektóre kobiety decydują się na zażywanie tabletek rozkurczowych, czy nawet antykoncepcyjnych. Terapia hormonalna w leczeniu bólu menstruacyjnego wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi, jakimi są np. wahania nastroju czy przyrost masy ciała.

 

2. Mata do akupresury

Istnieją również naturalne metody niwelowania bolesnych dolegliwości związanych z cyklem miesiączkowym. Niektóre panie układają w okolicach podbrzusza ciepły kompres. Domowe sposoby są mniej inwazyjne. Do jednego z nich, który również wspomoże Cię w tym trudnym czasie, dołączamy stosowanie maty do akupresury. Mata akupresurowa działa na zasadzie miejscowego masażu skóry – polepsza ukrwienie skóry i wpływa na wydalanie substancji takich jak enkefaliny, endorfiny czy serotonina, które to prowadzą do ulgi w bólu.

 

mata do akupresury na brzuch akumata eco

Wpływ maty igłowej na dolegliwości związane z miesiączką

 

Sesja akupresurowa z matą wieloigłową stymuluje układ wydzielniczy do przywrócenia równowagi pracy gruczołów i bezpośrednio wpływa rozluźnienie napięcia oraz wzmacnia krążenie w całym układzie rozrodczym. Uciskanie określonych punktów oraz stosowanie maty do akupresury zmniejsza dyskomfort i niweluje skurcze. Przywraca również równowagę negatywnym emocjom, które przed, jak i w czasie menstruacji doskwierają kobietom.

masaz na macie do akupresury akumata eco

 

Punkty akupresurowe łagodzące ból menstruacyjny i PMS

 

Dla łagodzenia bólu i dyskomfortu podczas miesiączki najbardziej istotne są 2 punkty: Sp 12 ora Sp 13. Znajdują się one na miednicy w połowie zdjęcia łączącego udo z korpusem. Ucisk tych miejsc lub ich stymulacja za pomocą maty akupresurowej łagodzi skurcze i dyskomfort brzucha. Kolejnymi punktami, na które również warto zwrócić uwagę, jest punkt CV 4, CV6 oraz miejsca leżące u podstawy kręgosłupa w dolnej części pleców na wysokości pośladków.

 

Akupresura najskuteczniejsze punkty - mapa punktów niwelujących PMS - Akumata Blog
Zdjęcie z książki “Akupresura najskuteczniejsze punkty” Michael Reed Gach – mapa punktów akupresurowych niwelujących bóle menstruacyjne i PMS.

 

Mata do akupresury – jak złagodzić ból podczas okresu i przed?

 

Stosując akumatę na dolegliwości związane z bólem menstruacyjnym czy PMS możesz oddziaływać dużą matą akupresurową lub małą matą igłową, którą należy stosować miejscowo. Taka sesja powinna trwać 10-20 minut na brzuchu lub 20-40 minut na plecach. Małą matą lub aplikatorem wieloigłowym oddziałuj w poszczególnych punktach przez 7-15 minut. Maty akupresurowe z kolcami plastikowymi oraz metalowymi możesz znaleźć w naszym sklepie Akumata.pl w kategorii “Mata do akupresury”. W ofercie sklepu znajdziesz również zestaw do akupresury składający się z maty oraz poduszki do akupresury. Podkładka pod głowę znajduje również zastosowanie w automasażu brzucha – możesz ją ułożyć w okolicy miednicy, leżąc jednocześnie plecami na macie.

sen na macie do akupresury akumata eco

 

Akupunktura i akupresura – dobroczynny wpływ na niwelowanie objawów PMS oraz bólu menstruacyjnego – badania

 

 • Shahid Behashti University of Medical Sciences przeprowadził w Iranie badania na 50 kobietach w wieku 18-35 lat. Połowa pań przeprowadzała akupresurę punktów aktywnych, czyli intensywne uciskanie określonych miejsc. Druga część przyłożyła po prostu palec na punkcie bez jego naciskania. Po pewnym czasie i kilku sesjach efektem było znacznie ustąpienie bólu, nawet do 3 godzin po zabiegu. Jaki to ma wpływ na dolegliwości związane z bólem menstruacyjnym? Uciskanie określonych punktów aktywuje wewnętrzny układ opioidowy i określone substancje, które przywracają równowagę funkcjonowania organizmu.
 • W 1979 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przeprowadziła badania związane z wpływem akupunktury na niwelowanie dolegliwości bólowych. Według przeprowadzonych badań klinicznych dotyczących skuteczności stosowania tej metody akupunktura wpływa na niwelowanie bólów menstruacyjnych i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oddziałuje głównie przeciwbólowo, a przypadku napięcia przedmiesiączkowego skutecznie tłumi wahania nastroju. Ponadto nie powoduje skutków ubocznych.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz