Mata z kolcami – czy pomoże na ból stawów?

 

Czy mata do akupresury na ból stawów to dobry pomysł? Poznaj bliżej ten problem i dowiedz, się czy akumata jest w stanie wspomóc terapię bolących okolic stawów. 

 

 1. Staw
 2. Przyczyny problemów ze stawami
 3. Objawy
 4. Najbardziej narażone stawy
 5. Czy bólom stawów da się zapobiec?
 6. Mata akupresurowa na ból stawów
 7. Którą matę wybrać?
 8. Akumata na ból stawu kolanowego
 9. Mata z kolcami na ból stawu łokciowego

Staw – co to?

 

Staw to ruchome łączenie kości, które przez swą specyficzną budowę nazywane są połączeniem maziowym. Jego budowa pozwala na wzajemne poruszanie się dwóch kości. Stawy pokryte są odporną na ścieranie chrząstką szklistą.

 

Problem ze stawami – przyczyny

 

Problemy z poruszaniem się i bóle stawów dotykają głównie osoby starsze, ale mogą być również przyczyną przeciążeń układu mięśniowo-szkieletowego, nawet u osób młodych. Zdrowe stawy zapewniają swobodę ruchów, dlatego przy ich dysfunkcji łatwo o kontuzję.  Bóle stawów są często związane z układem mięśniowym. Z biegiem lat pogarsza się elastyczność mięśni, co powoduje zmniejszenie zakresu ruchu w stawach. Warstwa chrzęstna zużywa się również pod wpływem stresu. Wśród przyczyn dysfunkcji stawu można jeszcze wyróżnić: przeciążenia podczas wykonywanych ćwiczeń czy uprawiania sportu, wady wrodzone oraz choroby i zapalenia.

 

Ból stawów – objawy

 

Problem ze stawami przejawia się bolesnymi ruchami, długotrwałą sztywnością rano po przebudzeniu oraz dyskomfortem czy bólem podczas poruszania, np. nogami czy palcami dłoni. Ograniczenie chodzenia może być dodatkowo połączone z obrzękami lub stanem zapalnym stawów. Początkowo ból pojawia się tylko po wysiłku, a następnie jest odczuwalny nawet w nocy lub podczas spoczynku.

 

Stawy najbardziej narażone na przeciążenia

 

Wśród stawów wrażliwych na przeciążenia można wymienić:

 • staw biodrowy
 • staw kolanowy

i rzadziej:

 • staw barkowy
 • staw kciuka
 • krążki międzykręgowe kręgosłupa.

Jak zapobiegać bólom stawów?

 

 1. Dbaj o regularną aktywność fizyczną – w tym przypadku idealnym sportem, który wpływa dobroczynnie na stawy jest jazda na rowerze, pływanie, pilates czy spacery.
 2. Unikaj czynności i sportów, które nadmiernie obciążają stawy – np. bieganie po twardej powierzchni.
 3. Jedz produkty zawierające substancje niezbędne do odżywiania stawów – kwasy tłuszczowe omega-3, witamina E i C, selen, cynk, krzem, które występują w rybach, nasionach słonecznika i w orzechu,
 4. Dbaj o odpoczynek i regenerację mięśni – stosując np. maty do akupresury.
Łosoś omega-3 - zdrowe stawy
W 100 g łososia znajduje się 1,72 g omega-3

 

Mata do akupresury na ból stawów

 

Akumata znajduje zastosowanie w przypadku nagłego i długotrwałego bólu stawu. Sprawdza się również, jako uzupełnienie rehabilitacji i ćwiczeń. Stosowanie maty wieloigłowej wpływa na 3 najważniejsze czynniki, które pomagają regenerować stawy: rozluźnienie, niwelowanie bólu i zwiększenie przepływu krwi. Regularne stosowanie maty z kolcami:

 • potrafi zastąpić środki przeciwbólowe,
 • rozluźniając napięcie mięśniowe, niweluje uczucie sztywności,
 • usprawniając przepływ krwi, doprowadza do nich składniki odżywcze,
 • poprawia ukrwienie mięśni, łagodząc odczuwalny dyskomfort.

mata do masażu stóp akumata eco złoty

W przypadku stosowania akumaty na bolące stawy, należy pamiętać o tym, aby nigdy nie układać jej bezpośrednio na staw, a jedynie na mięśnie, które wokół niego się znajdują.

 

Którą matę terapeutyczną wybrać w przypadku problemu ze stawami?

 

Za pomocą maty akupresurowej możesz kontrolować siłę nacisku, dociskając ją rękami lub ciężarem własnego ciała. W ofercie sklepu Akumata.pl znajdziesz matę z metalowymi igłami Lyapko oraz matę Akumata Soft, SOMA MAT Eco, 4FIZJO, ALL4FIT, Rea Tape i Iplikator z kolcami plastikowymi. Dobór maty w przypadku problemu ze stawami zależny jest od obszaru, w jakim występuje ból. W ofercie naszego sklepu znajdziesz maty obejmujące całe ciało i powierzchnię pleców. Znajdą one zastosowanie, np. w przypadku odczuwania bólu w stawie barkowym czy biodrowym. Mniejsze aplikatory obejmują m. in. taki obszar jak kolano, łokieć czy nadgarstek.

mata do akupresury podróżnik
Mata Lyapko dostępna jest w kilku rozmiarach – dostosuj wymiar do obszaru zastosowania.

 

Mata na ból stawu kolanowego

 

W przypadku bólu stawu kolanowego zastosowanie znajduje mata do akupresury Iplikator B5. Akumata niweluje ból kolana, przywraca mu lepszą kondycję i przynosi ulgę w przypadku nagłego lub przewlekłego bólu. Aplikator wyposażony jest w wygodny rzep, ułatwiający przystosowanie maty do stawu.

opaska z kolcami na kolano iplikator b5
Mata akupresurowa na kolano Iplikator B5

 

Akumata na ból stawu łokciowego

 

W przypadku bólu lub problemów z zakresem ruchu w stawie łokciowym, zastosowanie znajduje opaska akupresurowa Iplikator B8. Dzięki swoim uniwersalnym kształtom aplikator doskonale dostosowuje się do ręki i niweluje takie dolegliwości, jak skurcze lub ostry ból łokcia. Iplikator B8 możesz stosować bez pomocy drugiej osoby – rzepy ułatwiają przystosowanie maty do ciała.

opaska akupresurowa na łokieć
Opaska akupresurowa na łokieć Iplikator B8

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz