Problem odleżyn

 

Odleżyny to problem, z którym zmaga się wiele przewlekle chorych osób. Jak one powstają oraz które miejsca są na nie najbardziej narażone? Jak je leczyć i im zapobiegać? Mata na odleżyny Lyapko usprawnia przepływ krwi, dzięki czemu dociera do miejsc, gdzie jej przepływ został zaburzony. Poznaj niesamowite aplikatory Lyapko, które znajdą zastosowanie w profilaktyce odleżyn. 

  1. Odleżyna – jak powstaje?
  2. Miejsca występowania odleżyn
  3. Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo powstawania odleżyn
  4. Stopnie odleżyn
  5. Leczenie odleżyn
  6. Jak zapobiegać powstawaniu odleżyn
  7. Zastosowanie aplikatorów Lyapko w profilaktyce odleżyn
  8. Działanie maty Lyapko
  9. Jak korzystać z maty i wałka z metalowymi kolcami Lyapko?

 

Odleżyna – jak powstaje?

 

Osoby przewlekle chore, które nie są w stanie same zmieniać pozycji ciała, osoby starsze czy niepełnosprawni zmagają się z zaburzeniami czucia. Stany te sprzyjają zaleganiu krwi, przesiąkom, obrzękom czy utrudnieniom dopływu do tkanek obwodowych krwi tętniczej bogatej w tlen i składniki odżywcze. Brak ruchu, słabe krążenie krwi czy często również nieprawidłowa dieta przyczynia się do powstawania odleżyn. Powstaje one w wyniku długotrwałego nacisku i niedotlenienia tkanek, które przekształcają się w owrzodzenie tkanki podskórnej, czy nawet mięśni i kości. Obejmują one obszary na różnej głębokości, co decyduje o sposobie i możliwości jej leczenia. Powstawaniu odleżyn sprzyja tarcie oraz siły ścinające, np. nieprawidłowo ułożone prześcieradło. Osobę narażoną na ich powstawanie, należy zatem unosić. Najlepiej jest to wykonywać w dwie osoby.

 

Miejsca występowania odleżyn

 

Odleżyny występują najczęściej na częściach ciała narażonych na ucisk. Głównie w okolicy kości krzyżowej, krętarzy, pięt i u osób poruszających się na wózku inwalidzkim w okolicach guzów siedzeniowych.

  • U osób leżących są to: pięty, pośladki, łopatki, obszar wzdłuż kręgosłupa, okolice stawu biodrowego, zewnętrzna strona kolan, kostki, małżowiny uszne.
  • Natomiast u osób siedzących narażone są obszary: kości ogonowej, guzów kulszowych, pod kolanami, pięt, łopatek.
wózek inwalidzki - odleżyny
Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim narażone są na powstawanie odleżyn

 

Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo powstawania odleżyn

 

Do czynników, które wpływają na powstawanie odleżyn, jak i opóźniają proces gojenia się, można zaliczyć:

  • podeszły wiek,
  • niewłaściwa bielizna i pościel,
  • cukrzyca,
  • długotrwałe unieruchomienie, np. na łóżku inwalidzkim lub łóżku,
  • niedożywienie,
  • nadwaga,
  • nietrzymanie zwieraczy.

 

Stopnie odleżyn

 

W praktyce klinicznej wyróżnia się 5-stopniowy podział zaawansowania odleżyn według Torrance’a:

  1. stopień I – blednące zaczerwienienie po ucisku, będące efektem reaktywnego przekrwienia; zmiany są odwracalne.
  2. stopień II – nieblednące zaczerwienienie po zniesieniu ucisku, świadczące o uszkodzeniu mikrokrążenia; może występować obrzęk, uszkodzenie naskórka i pęcherze.
  3. stopień III – uszkodzenie pełnej grubości skóry do granicy z tkanką podskórną – rana posiada odgraniczone brzegi, które są otoczone obrzękiem i rumieniem; wypełniona jest czerwoną ziarniną lub żółtymi masami.
  4. stopień IV – uszkodzona tkanka podskórna – zakrzepica i zapalenie małych naczyń, martwica tkanki tłuszczowej, która może obejmować również inne tkanki, odgraniczony brzeg rany.
  5. stopień V – zaawansowana martwica dosięgająca do powięzi i mięśni, a nawet stawów i kości; martwicze masy kolory czarnego.

 

Leczenie odleżyn

 

Leczenie odleżyn polega na zapobieganiu pogłębiania się rany. Ich całkowita eliminacja jest niezwykle trudna i długotrwała. Możliwość ich całkowitej likwidacji jest uzależniona od stopnia zaawansowania martwicy. Odleżyna w stopniu od 1-3 leczona jest sprawnie, głównie przy pomocy opatrunków antyseptycznych. Stosuje się również odpowiednie środki eliminujące przyczyny ich powstania. Natomiast jeśli jest już ona zaawansowana i wynosi 4 lub 5 to leczenie polega korzystaniu z zabiegów chirurgicznych.

 

Jak zapobiegać powstawaniu odleżyn?

 

W profilaktyce odleżyn bardzo istotna jest zmiana pozycji ciała. Powinna być ona wykonywana, co 2-3h poprzez uniesienie ciała. Chorego nie wolno przesuwać ani ocierać o łóżko, ponieważ sprzyja to powstawaniu odleżyn. Pościel musi być równo rozłożona, tak aby nie powodowała ucisku miejsc narażonych na zmiany martwicze. Istotnym elementem jest również prawidłowa dieta, szczególnie bogata w dużą ilość białka.

akumata eco czarna działanie maty do akupresury

Stosowane są również materace przeciwodleżynowe, które co jakiś czas pompują określone sekcje komór, tak aby naprzemiennie obciążać i odciążać sąsiadujące partie skóry. Jeśli jest to możliwe – pacjent powinien samodzielnie wykonywać ruchy. Zastosowanie opatrunku hydrokoloidowego wspomaga usuwanie martwych tkanek z rany na drodze autolizy oraz stymuluje regenerację naskórka.

 

Zastosowanie aplikatorów Lyapko w profilaktyce odleżyn

 

Aplikatory wieloigłowe dr Nikolaya Lyapko to maty i wałki z metalowymi kolcami przeznaczone na dowolną partię ciała. Maty na odleżyny Lyapko wykonane są z gumy medycznej oraz metalowych kolców stworzonych z: niklu, miedzy, cynku, żelaza oraz srebra. Igły są odpowiednio wyprofilowane i nie powodują podrażnień.  Przeznaczone są do stosowania w terapii i profilaktyce wielu schorzeń oraz stanów patologicznych. To bardzo proste w użyciu, bezpieczne, nieinwazyjne i wysoce efektywne narzędzia do masażu.

lyapko mata do akupresury
Duża mata na odleżyny Lyapko 7,0 to akumata z metalowymi kolcami, zapewniająca intensywny i dogłębny masaż całej powierzchni pleców.

 

Działanie maty Lyapko

 

Aplikatory Lyapko przeciwdziałają powstawaniu odleżyn u przewlekle chorych, dzięki stymulacji krążenia krwi oraz poprawie elastyczności mięśni. Automasaż z wykorzystaniem wałka lub maty Lyapko pomaga doprowadzić krew w  miejsca, w których jej przepływ był zaburzony. Podczas sesji akupresurowej uwalniane są z organizmu endorfiny, które powodują zmniejszanie dolegliwości bólowych. Ponadto poprawiona zostaje kondycja skóry, poprawia się sen oraz normalizuje funkcjonowanie gruczołów łojowych i potowych. Kolejnym działaniem jest wpływ na układ chłonny. U osoby leżącej jego funkcjonowanie jest znacznie zmniejszone. Zastosowanie aplikatora wieloigłowego aktywuje i normalizuje układ limfatyczny, dzięki czemu toksyny są sprawnie usuwane z organizmu.

 

Jak korzystać z maty i wałka z metalowymi kolcami?

 

Można z nich korzystać zarówno w ośrodku leczniczym, jak i w zaciszu domowym. Matą lub mini aplikatorem Lyapko, należy oddziaływać w sposób statyczny. Polega on na ułożeniu chorego na aplikatorze oraz dostosowaniu maty do powierzchni ciała za pomocą zwiniętych ręczników. Oddziaływanie wałkiem Lyapko polega na dynamicznym masażu po powierzchni pleców, stóp czy rąk. Wałek jest niezwykle poręczny i łatwy w stosowaniu.

wałek lyapko bez niklu
Wałek z kolcami Lyapko dostępny jest w 3 rozmiarach: mały, średni i duży.

Bibliografia:

  1. Jerzy E. Kiwerski, Uraz kręgosłupa. Poradnik dla terapeuty i opiekuna

mata do akupresury z poduszką akumata eco banner

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz