Zastosowanie akupresury w sporcie

Podróżnicy europejscy przebywający w dawnych Chinach podziwiali sprawność fizyczną i wytrzymałość chińskich tragarzy, którzy godzinami potrafili biec, ciągnąć riksze i dźwigać lektyki. Kolonizatorzy francuscy w dawnym Laosie byli zdumieni wytrwałością tancerek w świątyniach, które potrafiły tańczyć przez wiele godzin. Zarówno tragarze, jak i tancerki, korzystali z zabiegów akupresury, które zapewniały sprawność fizyczną i zapobiegały zmęczeniu. Chińscy wojownicy stosowali akupresurę dla wzmacniania mięśni, szczególnie zwracając uwagę na punkt poniżej kolana na przednio-bocznej powierzchni podudzia. Po tym zabiegu ustępowało zmęczenie na tyle, że mogli wznowić marsz i pokonać jeszcze długie kilometry. Jak akupresura w sporcie sprawdza się obecnie?

akupresura w sporcie blog akumata
Akupresura była stosowana do poprawy sprawności fizycznej już w dawnych Chinach. Dzisiaj również sesje akupresurowe pozytywnie wpływają na osiągnięcia sportowe.

 

Czym jest akupresura dla sportowca?

Akupresura jest najprostszą metodą leczenia wielu dolegliwości, którą można wykonywać wszędzie, nie wymaga ona specjalistycznych sprzętów, ale ściśle określonej wiedzy. Polega na ucisku określonych punktów znajdujących się na ciele człowieka. Tych unerwionych miejsc jest aż 361 i są one położone wzdłuż meridianów, czyli kanałów powiązanych z organami wewnętrznymi. Uciskając je, dotykając lub masując, wpływamy na obwodowy ośrodkowy układ nerwowy. 

 

Akupresura a kontuzje

Uprawianie sportu, zarówno amatorsko, wyczynowo, jak i zawodowo, często wiąże się z kontuzjami, bólem i spadkiem odporności. Ucisk odpowiednich miejsc i działanie na układ nerwowy powoduje powstanie impulsów, które dzięki neuroprzekaźnikom docierają do kory mózgowej, a stamtąd do chorego narządu, zmniejszając ból i poprawiając pracę danego narządu. Uciski na określone punkty w ciele regulują pracę serca, w zależności od zastosowanej techniki – przyspieszając lub zwalniając ją. Wpływa to na układ krążenia, poprawia ukrwienie mięśnia sercowego, usprawnia krążenie limfy i zapobiega zawałom serca. Akupresura wpływa więc na dotlenienie komórek ciała, co ma ogromny wpływ na osiągnięcie dobrych wyników w sporcie. Akupresura w sporcie pełni również rolę usprawniającą układ oddechowy, wpływając na ruchy przepony i pojemność płuc.

akupresura w sporcie a kontuzje akumata
Masaż akupresurowy zmniejsza ryzyko występowania kontuzji i urazów mięśniowych

 

Wykorzystaj akupresurę, aby pożegnać się z bólem

Podstawową właściwością akupresury jest zdolność regulowania czynności poszczególnych układów i narządów ciała i przywracanie ich do równowagi – homeostazy. Odpowiedni ucisk przyspiesza gojenie naderwanych mięśni, ścięgien i więzadeł stawowych, wspomaga również dolegliwości związane z przeciążeniem, zmęczeniem mięśni i w bólach kręgosłupa. Akupresura potrafi również zregenerować siły i usuwa zmęczenie.

 

Akupresura w sporcie – jej wpływ na regeneracje

Bardzo istotnym elementem w akupresurze jest otwartość pacjenta na leczenie i zaufanie do terapeuty. Jeśli pacjent będzie pełen negatywnych emocji i zamknięty na oferowaną pomoc, akupresura może nie przynieść spodziewanych efektów. Niemniej akupresura może być wykonywana również u dzieci oraz zwierząt, jej powodzenie w dużej mierze opiera się na ucisku określonych punktów, które potwierdzają aktywację określonych regionów mózgu. Punkty nieaktywne nie dają żadnych efektów, tak więc cały proces leczenia opiera się na wiedzy dotyczącej mapy ciała i meridianów.

Akupresura bez wątpienia będzie ogromnie pomocna w sporcie, w sposób bezpieczny przywracając organizmowi właściwe funkcjonowanie. 

 

Znaczenie regeneracji w sporcie

Sportowcy posiadają coraz większą świadomość znaczenia regeneracji. Dobry sen oraz odpowiednio długi i wartościowy wypoczynek, pozwala na osiąganie lepszych rezultatów. Oprócz produktów akupresurowych, na rynku jest dostępnych wiele innych przyrządów i urządzeń do masażu, które skracają czas regeneracji, a także usprawniają rehabilitację sportowców. Wśród najpopularniejszych wymienia się obecnie piankowe rollery oraz pistolety wibracyjne.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz