1. Czym jest akupresura?
  2. Historia akupresury
  3. Akupresura w Medycynie Chińskiej
  4. Działanie akupresury
  5. Przeciwwskazania

Czym jest akupresura?

 

Akupresura to niezwykle skuteczna metoda leczenia, pochodząca z Chin i znana już 7 tysięcy lat. Opiera się na ucisku odpowiednich punktów na ciele, w celu wywołania efektu leczniczego. Istnieją różne sposoby oddziaływania na organizm, może to być głaskanie, uciskanie, delikatny dotyk, ale również stosowanie specjalnej maty do akupresury, która za pomocą precyzyjnie dobranych, tępo zakończonych igieł lub wypustek, potrafi dotrzeć do źródła schorzenia. Akupresura najczęściej wykonywana jest palcami, ale zdarza się, że wymaga specjalnych, tępo zakończonych akcesoriów (gruszka, kamień), aby dotrzeć do głębiej położonych punktów akupresurowych.

czym jest akupresura blog akumata
Akupresura to zarówno głaskanie, uciskanie, delikatny dotyk, czy użycie maty akupresurowej

 

Historia akupresury

 

Akupresura to jedna z najstarszych metod leczenia organizmu, traktująca ciało człowieka holistycznie, poprzez połączenie go z duszą. Badania dowodzą, że akupresurę znał już człowiek jaskiniowy 15 000 lat temu, który instynktownie uciskał obolałe miejsca ciała palcami, z czasem ułatwiając sobie tę czynność kamyczkami lub pałeczkami z wypalanej gliny. Istnieją również dowody na stosowanie akupresury pod nazwą Tien-An w środkowych Chinach około 4000 lat temu. Polegała ona na ucisku palcem punktów biologicznie czynnych w obrębie ciała. Za najstarszą metodę uważa się ucisk punktu na górnej wardze. Metoda ta rozpowszechniła się się w Chinach i stosowano ją powszechnie jako postępowanie reanimacyjne, a także w przypadku leczenia zapalenia gardła i migdałków. Z czasem wykorzystywano akupresurę w leczeniu bólów głowy, nieżytu nosa lub grypy. Około 600 roku n.e. technikę ucisku wprowadzono w Japonii pod nazwą shiatsu (ucisk – atsu, palcami – shi). Akupresura jest również szeroko rozpowszechniona w Tybecie, Mongolii i Wietnamie.

 

Akupresura w medycynie Chińskiej

 

Według starożytnej, tradycyjnej filozofii wywodzącej się z Chin, zarówno we wszechświecie jak i w ciele ludzkim, postrzeganym jako część tego wszechświata, działają dwie przeciwstawne, ale dopełniające się siły, które będąc w ciągłym ruchu, stale ze sobą współpracują, przenikają się i wpływają na siebie. Siła yang to ciepło, męskość, aktywność, światło i ruch w górę, a siła yin – to zimno, kobiecość, bierność, ciemność i wreszcie –  ruch w dół. Wszechświat jest postrzegany jako mieszanka działania obu tych sił.

Równie istotna w medycynie chińskiej jest energia chi, czyli fundamentalna energia życiowa wszechświata, obecna w powietrzu, świetle, żywności. To właśnie chi decyduje o tym, że organizm żyje, porusza się i funkcjonuje. Każdy człowiek rodzi się już z pewną ilością energii chi, a jej ilość, jakość i przepływ w organizmie ludzkim decyduje o jakości życia. Energia ta przepływa przez ciało przez kanały energetyczne określane jako meridiany. Istnieją miejsca, w których meridiany łączą się, i w których przepływ energii chi osiąga największe natężenie. Punkty te są szczególnie istotne w praktykowaniu akupresury – to one właśnie są masowane.

akupresura w medycynie chińskiej
Akupresura pochodzi z Chin i jest znana już od 7 tysięcy lat
Tradycyjna medycyna chińska stara się połączyć ściśle ciało i umysł. Bierze pod uwagę nie tylko organizm ludzki, ale również środowisko, w którym człowiek żyje oraz pracę i stan emocjonalny. Ogólny stan zdrowia jest traktowany holistycznie. Choroba to stan nierównowagi w systemie pięciu żywiołów, elementów yin i yang oraz energii chi, a ma na nią wpływ ogólna wewnętrzna słabość energetyczna organizmu, zła dieta, urazy, infekcje i emocje.
Tradycyjna medycyna chińska wyróżnia dwanaście głównych organów ciała. Są nimi żołądek, płuca, jelito cienkie, jelito grube, serce, śledziona, wątroba, nerki, pęcherz, woreczek żółciowy, osierdzie oraz tors rozumiany jako ogrzewacz ciała. Każdy z organów ciała powiązany jest z innymi emocjami, każdy też ma właściwy dla siebie poziom energii chi. Z dwunastoma organami ciała wiąże się także dwanaście podstawowych meridian, kanałów energetycznych. Diagnoza organów ciała polega na wykryciu niewłaściwego przepływu energii i wymaga odpowiedniej wiedzy i precyzji, a dla akupresury jest nie mniej ważna, niż sam zabieg.

 

Co to jest akupresura i jak działa?

 

Według medycyny chińskiej, przyczyną większości chorób jest brak równowagi yin i yang w organizmie. Aby uwolnić zbędną energię nagromadzoną w określonych punktach, potrzebny jest nacisk, który powoduje usunięcie przeszkód w przepływie energii i powoduje napływ tej brakującej. Nacisk wykonuje się palcami, ale może to być również delikatny dotyk lub głaskanie. Samo uciskanie można wykonywać szybko i rytmicznie, co pobudza tkanki, ale mogą to być również okrężne ruchy i stopniowo nasilającym się ucisku, działające wyciszająco. Aby uciskane były właściwe punkty, należy znać mapę ciała, gdyż odpowiednie punkty odpowiadają za konkretne narządy wewnętrzne. Istotne jest również to, aby odnajdywać te  punkty, a ból pojawiający się w danym miejscu oznacza, że przepływ energii jest zaburzony i będzie on ustępował w trakcie kolejnych zabiegów.

duża lyapko mata
Mata akupresurowa pozwala zneutralizować wiele dolegliwości bólowych

Akupresura i jej działanie

Pobudzanie zakończeń nerwowych i działanie uciskiem wywołuje szereg impulsów nerwowych w naszym układzie nerwowym. Skutkuje to zmianami również w układzie hormonalnym, obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne – co polepsza dotlenienie narządów wewnętrznych, ich odżywienie, a także wzmaga proces detoksykacji. Akupresura świetnie sprawdza się u dzieci i u osób starszych, bo jest bezpieczna i zazwyczaj dobrze znoszona.

 

akublog kod rabatowy dla czytelników akumata

 

Przeciwwskazania do akupresury

Akupresura pozytywnie oddziałuje na wiele chorób przewlekłych, takich jak astma, depresja, migreny, choroby układu krążenia, znakomicie łagodzi bóle różnego pochodzenia. Przeciwwskazaniami do stosowania tej metody są problemy skórne, ciąża, otwarte rany, obrzęki, ostre infekcje oraz zakrzepica.
Więcej informacji na temat przeciwwskazań, powiązanych z konkretnymi akumatami znajdziesz na naszej stronie w zakładce – Przeciwwskazania.

Dotyk działa cuda – najlepiej przekonać się o tym samemu!

mata do akupresury jaka wybrac akumata eco
Akumata ECO to ekologiczna mata do akupresury wyprodukowana w 100% w Polsce!

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz