Prawidłowa postawa ciała wpływa na funkcjonowanie organizmu czy samopoczucie. Utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas wykonywania codziennych czynności to efekt systematycznych ćwiczeń i dobrych przyzwyczajeń. Czy mata do akupresury znajdzie zastosowanie w poprawie postawy? Poznaj jej niesamowite właściwości i dowiedz się, jak korzystnie oddziałuje na kręgosłup.
- Prawidłowa postawa ciała
- Przyczyny wad postawy ciała
- Skutki wad postawy
- O co zadbać, chcąc poprawić swoją postawę ciała?
- Czy mata do akupresury może wspomóc niwelowanie wady postawy?
Prawidłowa postawa ciała
Postawa ciała to układ poszczególnych odcinków części ciała względem siebie, którego utrzymanie wymaga minimalnego napięcia układu mięśniowego i nerwowego. Wynika on z budowy i nawyku usytuowania poszczególnych partii ciała. Prawidłowa postawa ciała sprzyja funkcjonowaniu całego organizmu – nieodpowiednia prowadzi do zaburzeń i problemów zdrowotnych.

Wada postawy ciała – przyczyny
Patologia postawy ciała wynika nie tylko z przyczyn genetycznych (wrodzona), ale może również zostać nabyta wskutek urazów i chorób, złych nawyków (nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia, chodzenia, uprawiania sportu) czy w wyniku stresu. Przyczyny nieprawidłowej postawy ciała:
- stres – osoba, który zbyt często denerwuje się czy stresuje, ma tendencję do garbienia pleców, pochylania ramion ku sobie i zaciskania szczęk, ust i pośladków.
- zmęczenie i zaburzenia napięć mięśni – przemęczenie i nie dbanie o sprawność fizyczną powoduje osłabienie mięśni, w wyniku czego nasze ciało nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.
- praca w pozycji siedzącej – siedzący tryb życia to kolejny negatywny czynnik, który osłabia nasz kręgosłup.
- niewłaściwe obuwie – nieodpowiednio dobrane obuwie sprawia, że utrzymywanie prawidłowej postawy ciała jest znacznie trudniejsze.
Konsekwencje wad postawy
W gabinetach fizjoterapeutycznych spotyka się osoby cierpiące z powodu wielu dolegliwości. Wiele z nich ma wspólny mianownik – postawę ciała, która na pierwszy rzut oka pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej jest to tzw. postawa „zwieszona”, w której człowiek biernie przyjmuje pozycję wymagającą najmniejszego wysiłku. Głowa jest wystawiona w przód, brzuch wypięty. Plecy są zgarbione, klatka piersiowa ściągnięta w przód. Ciężar ciała spoczywa na stawach i więzadłach, które są na tyle mocne, że przez wiele dni i miesięcy nie dają znać o swoim cierpieniu. Nieprawidłowa postawa ciała to nie tylko zły wygląd. Zaburzenia postawy w istotny sposób wpływają na ogólne zdrowie człowieka, powodując złe funkcjonowanie mięśni, układu nerwowego i szkieletowego. Może mieć także istotny wpływ na działanie narządów wewnętrznych. Często problemy, których źródłem jest zła postawa, objawiają się pozornie niezwiązanymi z nią dolegliwościami. Mogą to być, np.:
- napięciowe bóle głowy,
- bóle barków, karku oraz kręgosłupa,
- bóle stawów i mięśni,
- zmniejszona objętość płuc,
- rozdrażnienie i nerwowość,
- problemy ze snem, brak koncentracji,
- przewlekłe zmęczenie,
- zaparcia, niestrawność.

W leczeniu wielu zespołów bólowych i przewlekłych fizjoterapeuci oraz osteopaci stosują wiele technik terapeutycznych. Pracą manualną z pacjentem można osiągnąć bardzo dobre efekty. Kiedy, jednak brakuje podstawy – czyli zdrowego stylu życia pacjenta, ćwiczeń i prawidłowej postawy – efekty szybko mogą pójść w zapomnienie. Dbanie o prawidłową postawę ciała nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Sztuką jest wyrobienie dobrych nawyków, które pomogą w realizacji celu. Dobry instruktaż od specjalisty może okazać się bezcenny.
Filary prawidłowej postawy ciała
Istnieje kilka ważnych aspektów, których każda osoba z zaniedbaną postawą ciała powinna się trzymać, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę.
- Wzmocnienie mięśni – dzięki odpowiednim ćwiczeniom, zadbanie o kondycję mięśni, które są niewystarczająco silne może okazać się kluczowe. Mięśnie brzucha, pośladków, ud oraz kręgosłupa to grupy, bez których nasze ciało nie jest w stanie dobrze funkcjonować.
- Utrzymanie dobrej mobilności stawów – aby być zdolnym do utrzymania dobrej postawy ciała stawy muszą mieć możliwość poruszania się w pełnym zakresie ruchu. Kiedy w największych stawach naszego ciała tj. stawy biodrowe czy kolanowe pojawiają się deficyty ruchomości – całe ciało traci pełne zdolności ruchowe
- Kondycja stóp – może być jedną z podstawowych przyczyn wielu dolegliwości. Prawidłowo wykształcone łuki stóp podpierają i przenoszą całe ciało człowieka. W utrzymaniu dobrej kondycji stóp znajduje zastosowanie aplikator Stópka, który usprawnia krążenie krwi i pobudza organizm do samoleczenia.
- Relaks – stresu nie da się uniknąć, jednak warto pamiętać, że codzienne problemy są w stanie drastycznie zmienić postawę ciała. W redukowaniu poziomu stresu zastosowanie znajduje mata do akupresury, służąca do automasażu napięcia mięśniowego, usprawnianiu przepływu krwi, poprawy ukrwienia mięśni i samopoczucia.

Czy mata do akupresury pomoże w odzyskaniu prawidłowej postawy?
W ostatnim czasie, coraz większym uznaniem cieszą się akumaty. Z powodzeniem mogą być stosowane w domu pacjenta i bardzo często są zalecane jako „praca domowa” przez wielu specjalistów w dziedzinie rehabilitacji. Regularne stosowanie maty do akupresury może być pomocnym narzędziem w walce z objawami nieprawidłowej postawy ciała.
Nakłuwanie skóry grzbietu, karku czy pośladków małymi kolcami korzystnie wpływa na krążenie w okolicy napiętych mięśni i stawów, co przyczynia się do mniejszego odczuwania bólu i rozluźnienia napięcia mięśniowego. Kiedy dolegliwości bólowe są mniejsze, a mięśnie odpowiednio rozluźnione, łatwiej wykonywać potrzebne ćwiczenia i dbać o prosty kręgosłup. Akumata jest narzędziem, które może w zdecydowany sposób wspomóc pacjenta w procesie odzyskiwaniu dobrej postury.
Bardzo ciekawy artykuł!