Postawa ciała - czy mata do akupresury może pomóc? - Blog Akumata

Prawidłowa postawa ciała

Postawa ciała to układ poszczególnych odcinków części ciała względem siebie, którego utrzymanie wymaga minimalnego napięcia układu mięśniowego i nerwowego. Wynika on z budowy i nawyku usytuowania poszczególnych partii ciała. Prawidłowa postawa ciała sprzyja funkcjonowaniu całego organizmu – nieodpowiednia prowadzi do zaburzeń i problemów zdrowotnych.

Prosty kręgosłup - Akumata.pl
Joga wzmacnia mięśnie pleców i prowadzi do poprawy postawy ciała

Wada postawy ciała – przyczyny

Patologia postawy ciała wynika nie tylko z przyczyn genetycznych (wrodzona), ale może również zostać nabyta wskutek urazów i chorób, złych nawyków (nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia, chodzenia, uprawiania sportu) czy w wyniku stresu. Przyczyny nieprawidłowej postawy ciała:

 • Stres – Osoba, który zbyt często denerwuje się czy stresuje, ma tendencję do garbienia pleców, pochylania ramion ku sobie i zaciskania szczęk, ust i pośladków.
 • Zmęczenie i zaburzenia napięć mięśni – Przemęczenie i nie dbanie o sprawność fizyczną powoduje osłabienie mięśni, w wyniku czego nasze ciało nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.
 • Praca w pozycji siedzącej – Siedzący tryb życia to kolejny negatywny czynnik, który osłabia nasz kręgosłup.
 • Niewłaściwe obuwie – Nieodpowiednio dobrane obuwie sprawia, że utrzymywanie prawidłowej postawy ciała jest znacznie trudniejsze.

Konsekwencje wad postawy

W gabinetach fizjoterapeutycznych spotyka się osoby cierpiące z powodu wielu dolegliwości. Wiele z nich ma wspólny mianownik – postawę ciała, która na pierwszy rzut oka pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej jest to tzw. postawa „zwieszona”, w której człowiek biernie przyjmuje pozycję wymagającą najmniejszego wysiłku. Głowa jest wystawiona w przód, brzuch wypięty. Plecy są zgarbione, klatka piersiowa ściągnięta w przód. Ciężar ciała spoczywa na stawach i więzadłach, które są na tyle mocne, że przez wiele dni i miesięcy nie dają znać o swoim cierpieniu. Nieprawidłowa postawa ciała to nie tylko zły wygląd. Zaburzenia postawy w istotny sposób wpływają na ogólne zdrowie człowieka, powodując złe funkcjonowanie mięśni, układu nerwowego i szkieletowego. Może mieć także istotny wpływ na działanie narządów wewnętrznych. Często problemy, których źródłem jest zła postawa, objawiają się pozornie niezwiązanymi z nią dolegliwościami. Mogą to być, np.:

 • napięciowe bóle głowy,
 • bóle barków, karku oraz kręgosłupa,
 • bóle stawów i mięśni,
 • zmniejszona objętość płuc,
 • rozdrażnienie i nerwowość,
 • problemy ze snem, brak koncentracji,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • zaparcia, niestrawność.

W leczeniu wielu zespołów bólowych i przewlekłych fizjoterapeuci oraz osteopaci stosują wiele technik terapeutycznych. Pracą manualną z pacjentem można osiągnąć bardzo dobre efekty. Kiedy, jednak brakuje podstawy – czyli zdrowego stylu życia pacjenta, ćwiczeń i prawidłowej postawy – efekty szybko mogą pójść w zapomnienie. Dbanie o prawidłową postawę ciała nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Sztuką jest wyrobienie dobrych nawyków, które pomogą w realizacji celu. Dobry instruktaż od specjalisty może okazać się bezcenny.

Filary prawidłowej postawy ciała

Istnieje kilka ważnych aspektów, których każda osoba z zaniedbaną postawą ciała powinna się trzymać, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

 1. Wzmocnienie mięśni – dzięki odpowiednim ćwiczeniom, zadbanie o kondycję mięśni, które są niewystarczająco silne może okazać się kluczowe. Mięśnie brzucha, pośladków, ud oraz kręgosłupa to grupy, bez których nasze ciało nie jest w stanie dobrze funkcjonować.
 2. Utrzymanie dobrej mobilności stawów – aby być zdolnym do utrzymania dobrej postawy ciała stawy muszą mieć możliwość poruszania się w pełnym zakresie ruchu. Kiedy w największych stawach naszego ciała tj. stawy biodrowe czy kolanowe pojawiają się deficyty ruchomości – całe ciało traci pełne zdolności ruchowe
 3. Kondycja stóp – może być jedną z podstawowych przyczyn wielu dolegliwości. Prawidłowo wykształcone łuki stóp podpierają i przenoszą całe ciało człowieka. W utrzymaniu dobrej kondycji stóp znajduje zastosowanie aplikator Stópka, który usprawnia krążenie krwi i pobudza organizm do samoleczenia.
 4. Relaks – stresu nie da się uniknąć, jednak warto pamiętać, że codzienne problemy są w stanie drastycznie zmienić postawę ciała. W redukowaniu poziomu stresu zastosowanie znajduje mata do akupresury, służąca do automasażu napięcia mięśniowego, usprawnianiu przepływu krwi, poprawy ukrwienia mięśni i samopoczucia.
lyapko-stopka-akumata
Aplikator wieloigłowy “Stópka” to certyfikowany produkt medyczny, który reguluje funkcjonowanie całego organizmu poprzez oddziaływanie na receptory znajdujące się na stopach.

Czy mata do akupresury pomoże w odzyskaniu prawidłowej postawy?

W ostatnim czasie, coraz większym uznaniem cieszą się akumaty. Z powodzeniem mogą być stosowane w domu pacjenta i bardzo często są zalecane jako „praca domowa” przez wielu specjalistów w dziedzinie rehabilitacji. Regularne stosowanie maty do akupresury może być pomocnym narzędziem w walce z objawami nieprawidłowej postawy ciała. Nakłuwanie skóry grzbietu, karku czy pośladków małymi kolcami korzystnie wpływa na krążenie w okolicy napiętych mięśni i stawów, co przyczynia się do mniejszego odczuwania bólu i rozluźnienia napięcia mięśniowego. Kiedy dolegliwości bólowe są mniejsze, a mięśnie odpowiednio rozluźnione, łatwiej wykonywać potrzebne ćwiczenia i dbać o prosty kręgosłup. Akumata jest narzędziem, które może w zdecydowany sposób wspomóc pacjenta w procesie odzyskiwania dobrej postury.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 16

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Komentarz do “Prawidłowa postawa ciała – czy mata do akupresury może pomóc w jej uzyskaniu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *