fbpx

Prawidłowa postawa ciała wpływa na funkcjonowanie organizmu czy samopoczucie. Utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas wykonywania codziennych czynności to efekt systematycznych ćwiczeń i dobrych przyzwyczajeń. Czy mata do akupresury znajdzie zastosowanie w poprawie postawy? Poznaj jej niesamowite właściwości i dowiedz się, jak korzystnie oddziałuje na kręgosłup.

 

 1. Prawidłowa postawa ciała
 2. Przyczyny wad postawy ciała
 3. Skutki wad postawy
 4. O co zadbać, chcąc poprawić swoją postawę ciała?
 5. Czy mata do akupresury może wspomóc niwelowanie wady postawy?

 

Prawidłowa postawa ciała

 

Postawa ciała to układ poszczególnych odcinków części ciała względem siebie, którego utrzymanie wymaga minimalnego napięcia układu mięśniowego i nerwowego. Wynika on z budowy i nawyku usytuowania poszczególnych partii ciała. Prawidłowa postawa ciała sprzyja funkcjonowaniu całego organizmu – nieodpowiednia prowadzi do zaburzeń i problemów zdrowotnych.

 

Prosty kręgosłup - Akumata.pl
Joga wzmacnia mięśnie pleców i prowadzi do poprawy postawy ciała

 

Wada postawy ciała – przyczyny

 

Patologia postawy ciała wynika nie tylko z przyczyn genetycznych (wrodzona), ale może również zostać nabyta wskutek urazów i chorób, złych nawyków (nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia, chodzenia, uprawiania sportu) czy w wyniku stresu. Przyczyny nieprawidłowej postawy ciała:

 • stres – osoba, który zbyt często denerwuje się czy stresuje, ma tendencję do garbienia pleców, pochylania ramion ku sobie i zaciskania szczęk, ust i pośladków.
 • zmęczenie i zaburzenia napięć mięśni – przemęczenie i nie dbanie o sprawność fizyczną powoduje osłabienie mięśni, w wyniku czego nasze ciało nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.
 • praca w pozycji siedzącej – siedzący tryb życia to kolejny negatywny czynnik, który osłabia nasz kręgosłup.
 • niewłaściwe obuwie – nieodpowiednio dobrane obuwie sprawia, że utrzymywanie prawidłowej postawy ciała jest znacznie trudniejsze.

 

Konsekwencje wad postawy

 

W gabinetach fizjoterapeutycznych spotyka się osoby cierpiące z powodu wielu dolegliwości. Wiele z nich ma wspólny mianownik – postawę ciała, która na pierwszy rzut oka pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej jest to tzw. postawa „zwieszona”, w której człowiek biernie przyjmuje pozycję wymagającą najmniejszego wysiłku. Głowa jest wystawiona w przód, brzuch wypięty. Plecy są zgarbione, klatka piersiowa ściągnięta w przód. Ciężar ciała spoczywa na stawach i więzadłach, które są na tyle mocne, że przez wiele dni i miesięcy nie dają znać o swoim cierpieniu. Nieprawidłowa postawa ciała to nie tylko zły wygląd. Zaburzenia postawy w istotny sposób wpływają na ogólne zdrowie człowieka, powodując złe funkcjonowanie mięśni, układu nerwowego i szkieletowego. Może mieć także istotny wpływ na działanie narządów wewnętrznych. Często problemy, których źródłem jest zła postawa, objawiają się pozornie niezwiązanymi z nią dolegliwościami. Mogą to być, np.:

 • napięciowe bóle głowy,
 • bóle barków, karku oraz kręgosłupa,
 • bóle stawów i mięśni,
 • zmniejszona objętość płuc,
 • rozdrażnienie i nerwowość,
 • problemy ze snem, brak koncentracji,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • zaparcia, niestrawność.
polska mata do akupresury akumata eco
Masaż na Akumacie ECO wspomaga utrzymywanie prawidłowego napięcia mięśniowego.

 

W leczeniu wielu zespołów bólowych i przewlekłych fizjoterapeuci oraz osteopaci stosują wiele technik terapeutycznych. Pracą manualną z pacjentem można osiągnąć bardzo dobre efekty. Kiedy, jednak brakuje podstawy – czyli zdrowego stylu życia pacjenta, ćwiczeń i prawidłowej postawy – efekty szybko mogą pójść w zapomnienie. Dbanie o prawidłową postawę ciała nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Sztuką jest wyrobienie dobrych nawyków, które pomogą w realizacji celu. Dobry instruktaż od specjalisty może okazać się bezcenny.

 

Filary prawidłowej postawy ciała

 

Istnieje kilka ważnych aspektów, których każda osoba z zaniedbaną postawą ciała powinna się trzymać, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

 1. Wzmocnienie mięśni – dzięki odpowiednim ćwiczeniom, zadbanie o kondycję mięśni, które są niewystarczająco silne może okazać się kluczowe. Mięśnie brzucha, pośladków, ud oraz kręgosłupa to grupy, bez których nasze ciało nie jest w stanie dobrze funkcjonować.
 2. Utrzymanie dobrej mobilności stawów – aby być zdolnym do utrzymania dobrej postawy ciała stawy muszą mieć możliwość poruszania się w pełnym zakresie ruchu. Kiedy w największych stawach naszego ciała tj. stawy biodrowe czy kolanowe pojawiają się deficyty ruchomości – całe ciało traci pełne zdolności ruchowe
 3. Kondycja stóp – może być jedną z podstawowych przyczyn wielu dolegliwości. Prawidłowo wykształcone łuki stóp podpierają i przenoszą całe ciało człowieka. W utrzymaniu dobrej kondycji stóp znajduje zastosowanie aplikator Stópka, który usprawnia krążenie krwi i pobudza organizm do samoleczenia.
 4. Relaks – stresu nie da się uniknąć, jednak warto pamiętać, że codzienne problemy są w stanie drastycznie zmienić postawę ciała. W redukowaniu poziomu stresu zastosowanie znajduje mata do akupresury, służąca do automasażu napięcia mięśniowego, usprawnianiu przepływu krwi, poprawy ukrwienia mięśni i samopoczucia.
lyapko-stopka-akumata
Aplikator wieloigłowy “Stópka” to certyfikowany produkt medyczny, który reguluje funkcjonowanie całego organizmu poprzez oddziaływanie na receptory znajdujące się na stopach.

 

Czy mata do akupresury pomoże w odzyskaniu prawidłowej postawy?

 

W ostatnim czasie, coraz większym uznaniem cieszą się akumaty. Z powodzeniem mogą być stosowane w domu pacjenta i bardzo często są zalecane jako „praca domowa” przez wielu specjalistów w dziedzinie rehabilitacji. Regularne stosowanie maty do akupresury może być pomocnym narzędziem w walce z objawami nieprawidłowej postawy ciała.

złota mata do akupresury z poduszką

Nakłuwanie skóry grzbietu, karku czy pośladków małymi kolcami korzystnie wpływa na krążenie w okolicy napiętych mięśni i stawów, co przyczynia się do mniejszego odczuwania bólu i rozluźnienia napięcia mięśniowego. Kiedy dolegliwości bólowe są mniejsze, a mięśnie odpowiednio rozluźnione, łatwiej wykonywać potrzebne ćwiczenia i dbać o prosty kręgosłup. Akumata jest narzędziem, które może w zdecydowany sposób wspomóc pacjenta w procesie odzyskiwaniu dobrej postury.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Komentarz do “Prawidłowa postawa ciała – czy mata do akupresury może pomóc w jej uzyskaniu?

Dodaj komentarz