Akumata według specjalisty, czyli mata do akupresury – opinia fizjoterapeuty. Poznaj właściwości maty z kolcami oraz jej zastosowanie w fizjoterapii. Dowiedz się czy kolce maty akupresurowej są bezpieczne dla skóry.

turkusowa mata do akupresury akumata eco

 

 1. Akupresura a akupunktura – różnice
 2. Punkty akupunktury – jakie jest ich działanie?
 3. Korzyści akupresury
 4. Mata do akupresury i aplikator Lyapko, czyli akupresura w domu
 5. Czy istnieją przeciwwskazania?
 6. Czy kolce do masażu są bezpieczne?
 7. Mata do akupresury opinia fizjoterapeuty
 8. Zalety stosowania

Akupresura a akupunktura

 

Stosowanie akupresury sięga swoją tradycją setki lat wstecz. Koncepcja akupresury opiera się na założeniach Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM) i polega na stosowaniu ucisku lub miejscowego masażu punktów akupunkturowych na ciele. Różni się od akupunktury tym, że w czasie zabiegu nie przebija się skóry. Działanie jest jedynie powierzchowne – nie oznacza to jednak, że mniej skuteczne.

mata do akupresury z poduszką akumata eco banner

 

 

Punkty akupunktury – działanie

 

Punkty akupunkturowe zlokalizowane są na ciele człowieka wzdłuż tzw. meridianów – czyli linii energetycznych naszego ciała. Według TCM odpowiednia stymulacja wybranych punktów, przyczynia się do leczenia dolegliwości oraz różnych schorzeń. Ból danego punktu oznacza zaburzony przepływ energii. W trakcie leczenia, dyskomfort będzie ustępował.

Tradycyjna Medycyna Chińska skupia w sobie wiele technik terapeutycznych i wykorzystuje znajomość punktów akupunkturowych, zarówno podczas klasycznej pracy igłami, jak również do wykonywania masażu, aurikuloterapii, stawiania baniek czy właśnie akupresury.

 

Pozytywne skutki akupresury

 

Akupresura – bo dziś to o niej mowa ma – niesie za sobą całą gamę pozytywnych skutków. Niektóre z nich  to:

 • korzystny wpływ na układ krążenia,
 • poprawa jakości snu, 
 • wpływ na ogólne samopoczucie,
 • redukcja bólu,
 • wspomaganie leczenia zespołów napięcia psychicznego,
 • leczenie bólu głowy, migren.

masaż odcinka lędźwiowego akumata eco turkus

 

Mata do akupresury, aplikator wieloigłowy Lyapko – czyli akupresura w domowym zaciszu

 

Za pomocą stymulacji punktów akupunkturowych uciskiem lub automasażem matami akupresurowymi czy wałkami Lyapko i aplikatorami wieloigłowymi Lyapko, jesteśmy w stanie wywołać korzystne efekty w naszym ciele. Akupresura wykonywana za pomocą tych produktów jest wykorzystywana zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i w warunkach domowych. Akumaty, jak i aplikatory igłowe zyskują coraz większą popularność, dzięki swoim leczniczym właściwościom i bezinwazyjności. Wszystkie te produkty możesz znaleźć w sklepie akumata.pl.

mata z igłami do akupresury duża
Mata akupresurowa rozluźnia ciało i pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych

 

Przeciwwskazania do stosowania akupresury

 

Istnieje niewielka grupa osób, u których nie zaleca się stosowania akupresury – to m.in. osoby z zaawansowanymi zmianami skórnymi lub w stanach po świeżo przebytym zawale serca, udarze mózgu i zabiegach operacyjnych.

 

Czy kolce maty do akupresury są bezpieczne?

 

Maty rehabilitacyjne pokryte są kilkoma tysiącami plastikowych kolców, wykonanych z hipoalergicznych tworzyw. W zależności od modelu jest to ABS lub HIPS. Są to materiały w pełni bezpieczne dla skóry, które posiadają odpowiednie wyprofilowanie i mają stępione kolce. Wypustki nie przebijają, nie ranią i nie podrażniają, nawet tej bardzo delikatnej skóry. Kolce maty do akupresury są w pełni bezpieczne.

mata z kolcami czarna akumata eco
Innowacyjny kształt kolców Akumaty Eco zaprojektowany przez polskich fizjoterapeutów.

 

Maty do akupresury – opinia fizjoterapeuty

 

Wielu fizjoterapeutów w swoich gabinetach stosuje elementy akupresury przy zabiegach terapii manualnej, stosowanej np. w zespołach bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych. Jest to metoda uzupełniająca, dzięki której możemy uzyskać maksymalne efekty terapii. Często, jako tzw. „pracę domową” zadajemy pacjentom ćwiczenia lub pewien rodzaj aktywności fizycznej w celu uzupełnienia terapii i skuteczniejszego leczenia.

akumata w fizjoterapii
Mata do akupresury jest uzupełnieniem zabiegów wykonywanych w gabinecie fizjoterapii

Coraz częściej zalecamy również regularne stosowanie mat do akupresury, zwłaszcza u osób cierpiących na zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego, karku czy bóle głowy. Mata do akupresury stała się dla wielu specjalistów posiłkowym środkiem i bezpiecznym zaleceniem dla pacjenta. Jeśli jesteś fizjoterapeutą to zapraszamy Cię do serwisu Acus Med, gdzie znajdziesz sprzęt, który może wzbogacić Twój gabinet oraz praktyczne porady, które wykorzystasz w pracy z pacjentami.

 

Zalety płynące ze stosowania akumaty

 

Regularne używanie maty pozwala na wywołanie ogólnego działania polepszającego stan pacjenta. Przez stymulację licznych punktów akupresurowych, może wpływać na produkcję naturalnych opioidów (np. endorfin), które charakteryzują się silnym działaniem przeciwbólowym. Dodatkowo, mata do akupresury wywołuje efekt miejscowego przekrwienia, które utrzymuje się do kilku godzin po zabiegu. Taki efekt, wspomaga lokalną regenerację i przyczynia się do szybszego powrotu pacjenta do zdrowia.

masaż stóp i kręgosłupa akumata eco

Mata do akupresury może być z powodzeniem stosowana przez pacjentów, jako uzupełnienie fizjoterapii w celu zwiększenia możliwości regeneracji, działania przeciwbólowego i rozluźniającego. Stosować matę może niemal każdy i niemal wszędzie. Dlatego warto zaopatrzyć się w tego rodzaju sprzęt, gdy myśli się o poprawie stanu zdrowia.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Komentarze do “Mata do akupresury okiem fizjoterapeuty

Dodaj komentarz