Akupresura – czyli ucisk punktów na ciele

 

Punkty akupresury rozmieszczone są na całym ciele. Masaż akupresurowy znajduje zastosowanie w regulacji wielu funkcji w organizmie i niwelowaniu szeregu bolesności czy problemów zdrowotnych. Akupresura – punkty – poznaj kolejną część głównych punktów uciskowych oraz zastosowanie maty do akupresury.

masaż stóp akumata eco czarna

 

  1. Akupresura – co to jest?
  2. Akupresura – działanie
  3. Akupresura – punkty
  4. Krótkowzroczność
  5. Gdzie uciskać jak boli głowa?
  6. Czkawka
  7. Wzdęcia po jedzeniu
  8. Wypadanie włosów
  9. Nerwowość
  10. Zastosowanie domowej akupresury, czyli: mata, wałek lub aplikator

 

Akupresura – co to? Jak działa?

 

Zapraszam do zapoznania się z kolejną częścią głównych punktów akupresury, których odpowiedni masaż, pomoże Ci w zwalczaniu schorzeń i chorób. Akupresura to pochodząca z Chin metoda leczenia, znana już 7 tysięcy lat temu. Na czym ona polega i w jaki sposób działa, możesz przeczytać w naszym poprzednim artykule “Główne punkty akupresury na ciele – część I”.

 

Akupresura na dolegliwości

 

Akupresura nie wymaga dużej wiedzy i praktyki jak akupunktura – każdy może się jej nauczyć i samodzielnie stosować. To metoda posiadająca dobroczynne właściwości, pozytywnie wpływające na stan Twojego ducha, zdrowia i ciała. Pozwoli zwalczyć Ci nagły, ostry, jak i przewlekły ból. Pobudza układ odpornościowy do pracy, łagodzi stres i zmęczenie, usuwa napięcia i blokady mięśniowe. Regularne jej stosowanie wpływa korzystnie na cały organizm. Masaż akupresurowy można stosować w profilaktyce i zwalczaniu chorób oraz dolegliwości bólowych.

 

Punkty akupresury na ciele człowieka

 

Na ciele człowieka znajduje się 361 punktów uciskowych. W pierwszej części artykułu opisane jest 12 punktów, których odpowiedni masaż zwalcza powszechne dolegliwości. Dziś skupimy się na kolejnych 12.

 

punkty akupresurowe na ciele część druga
Główne punkty akupresurowe na ciele człowieka – część II

 

Krótkowzroczność – B 1, St 2, K 27

 

Krótkowzroczność, zwana jest również miopią. Polega ona na słabym widzeniu obiektów znajdujących się w oddali, przy zachowaniu ostrego widzenia przedmiotów, które znajdują się blisko twarzy. Można ją skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Inną, nieinwazyjną metodą, według, której możemy w pozytywny sposób wpłynąć na krótkowzroczność, jest odpowiedni ucisk poszczególnych punktów:

  • punkt B 1,  zwany„błyskiem oczu” znajduje się na wewnętrznym kąciku oka;
  • punkt St 2, nazywany „cztery białości”, umiejscowiony jest pod okiem na brzegu kości;
  • punkt K 27, „elegancki dwór”, to dwa symetryczne punkty, które są w zagłębieniu poniżej obojczyka i przy mostku.

 

Ból głowy – Li 4

 

Ból głowy to dolegliwość, która dotyka każdego z nas. Nieraz bywa lekki i szybko przechodzi, a innym razem jest bardzo uporczywy i nie daje nam możliwości normalnego funkcjonowania. Często towarzyszą mu nudności i uczucie zmęczenia. Przyczyn powstania tej dolegliwości jest ogrom. Ból głowy jest, jednak zazwyczaj spowodowany zbyt małą ilością wypitych płynów. Szklanka wody nie zawsze, jednak pomaga. W leczeniu dolegliwości  bólowych związanych z naszą głową pomocna jest akupresura poszczególnych punktów:

  • Li 4 zwany „harmonizacja energii”, umiejscowiony jest na dłoniach, między palcem wskazującym a kciukiem.

 

Czkawka – TW 17, CV 17

 

To uporczywa dolegliwość, której zawsze chcemy się szybko pozbyć. Jest ona spowodowana jedzeniem w pośpiechu, w nerwach lub zjedzeniem zbyt dużej ilości posiłku. Sposobów na pozbycie się czkawki jest ogrom. Picie uspokajających ziół, nabieranie i wstrzymywanie powietrza lub picie wody małymi łykami. Akupresura to kolejna metoda, która pomoże Ci, gdy “dopadnie’ Cię czkawka. Punkty, które należy wtedy naciskać to:

  • punkt TW 17, tak zwany „wiatrochron”, znajduje się za dolną częścią małżowiny usznej w zagłębieniu;
  • punkt CV 17, nazywany „morze spokoju”, umiejscowiony jest na mostku na wysokości sutków.

 

Wzdęcia po jedzeniu – punkt CV 6

 

Nadmierne przejedzenie, jedzenie przetworzonych pokarmów, które zawierają mąkę pszenną i cukier, potraw tłustych i smażonych, gęstych sosów, deserów lub nieregularne jedzenie, często w zbyt dużych ilościach wpływa niekorzystnie na cały nasz organizm. Może to skutkować bólem żołądka, uczuciem ciężkości oraz wzdęciami. Uciskając punkt VC 17 i CV 6 zniwelujesz lub zapobiegniesz tym  skutkom.

  • punkt CV 6, zwany „morze energii”,  znajduje się dwa palce poniżej pępka.

 

Wypadanie włosów – punkty GV 14, B 40, Lu 11 i  GV 20

 

Zadbane i gęste włosy to marzenie wielu kobiet, jak i mężczyzn. Niestety wypadają one każdemu – jednej osobie mniej, drugiej więcej. Utrata włosów w zbyt dużych ilościach, jest oznaką, że coś z nami jest nie tak. Nieodpowiednia, małowartościowa dieta, stres to główne przyczyny, powodujące ich wypadanie. Poniżej znajdują się punkty akupresury, które warto uciskać w przypadku tej dolegliwości.

  • punkt GV 14, zwany ”duży krąg”, umiejscowiony jest pod najbardziej wystającym kręgiem szyjnym, który jest wyczuwalny, jak się pochyli głowę – siódmy kręg;
  • punkt B 40, „doskonała równowaga”, znajduje się w środku zgięcia za kolanem, należy masować jednocześnie punkty na obu nogach;
  • punkt Lu 11, inaczej „młody handlarz”, jest on przy brzegu zewnętrznym kciuka;
  • punkt GV 20, nazywany „sto spotkań”, umiejscowiony jest na czubku czaszki, na linii łączącej szczyty uszu.

 

Nerwowość – punkt Lv 3

 

Nerwowości często towarzyszą wybuchy gniewu oraz krzyki. Powodem jej, może być sytuacja w pracy, rodzinne problemy czy niepokojące przeżycia w ciągu dnia. W przypadku wzmożonej nerwowości, odpowiednią metodą na poradzenie sobie z tą przypadłością jest stymulacja poszczególnych punktów akupresurowych:

  • punkt Lv 3, nazywany „wielkie skrzyżowanie”, znajduje się na wierzchu stopy, w zagłębieniu pomiędzy ścięgnami dużego i drugiego palca.

 

Masaż akupresurowy a aplikatory wieloigłowe

 

Masaż akupresurowy wykonuje się za pomocą dłoni. Możesz go uzupełnić, stosując produkty ze sklepu Akumata, które wraz z akupresurą ciała, wzmacniają swoje działanie i poprowadzą Cię ku zdrowiu.

 

rabat dla czytelników bloga akumata

 

  • Mata do akupresury – to wszechstronne narzędzie, które służy do automasażu całego ciała. Stosowanie akumaty jest bardzo proste i wygodne – wystarczy położyć się na macie z kolcami lub ułożyć ją na fotelu. Możesz również z niej korzystać w pozycji stojącej, oddziałując na stopy. W naszym sklepie znajdują się  małe akumaty działające miejscowo, jak i średnie oraz bardzo długie, które rozluźniają całe ciało.

mata do masażu kręgosłupa akumata eco złoty

  • Wałek z kolcami – to wieloigłowy aplikator, mający szerokie zastosowanie. Masaż nóg, twarzy, pleców, trudno dostępnych miejsc – to główne obszary, do których zostaje on najczęściej wykorzystywany.
  • Klapki lecznicze Lyapko – to świetne narzędzie służące do refleksologii stóp. Uciskanie punktów za pomocą klapków z kolcami, powoduje oddziaływanie na narządy wewnętrzne i ogólną poprawę zdrowia. Dodatkowo regularne stosowanie aplikatora na stopy poprawia krążenie krwi i likwiduje np. uczucie zimnych stóp.
  • Piłka rehabilitacyjna – to aplikator z kolcami, który jest stosowany do akupresury najbardziej bolących i trudno dostępnych miejsc. Może również posłużyć do masażu stóp i dłoni.
piłka z kolcami lyapko
Piłka z metalowymi kolcami Lyapko sprawdza się w masażu punktów akupresury rozłożonych na dłoniach i stopach.
  • Aplikator Kropelka i Rumianek – to aplikatory wieloigłowe wyposażone w specjalistyczne paski, które ułatwiają ich korzystanie oraz pozwalają na dokładne ich umiejscowienie w trudno dostępnych miejscach. Kropelka i Rumianek charakteryzują się oddziaływaniem miejscowym.
aplikator lyapko kropelka
Aplikator Kropelka Lyapko ma działanie punktowe

Bibliografia:
  1. Michael Reed Gach, Akupresura najskuteczniejsze punkty, Podręcznik samodzielnego usuwania powszechnych dolegliwości, 2015

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Komentarze do “Główne punkty akupresury na ciele – część II

    • Akumata.pl

      Do walki z bezsennością powinno masować się punkty znajdujące się na stopach – punkt po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pięty. Masowanie tych miejsc pomaga się ciału się odprężyć i zasnąć. Dodatkowymi punktami, na które można zwrócić jeszcze uwagę są punkty po wewnętrznej stronie nadgarstka: pod małym palcem oraz na środku około dwie szerokości palca w kierunku łokcia.

Dodaj komentarz