fbpx

Akumata, jako uzupełnienie terapii

Mata do akupresury, zwana akumatą staje się coraz bardziej popularnym narzędziem do walki z bólem w warunkach domowych. Wielu specjalistów rehabilitacji ruchowej stosuje maty z kolcami w swoich gabinetach, jak i zaleca ich regularne stosowanie, jako uzupełnienie terapii i ćwiczeń. Kupujący staje przed wyborem – jaką matę akupresurową wybrać? Rodzajów jest mnóstwo, a wybór niekiedy może sprawić problem, zwłaszcza niedoświadczonym użytkownikom.
mata akupresurowa rumianek
Rumianek to aplikator Lyapko z metalowymi kolcami niwelujący dolegliwości ramion, barków czy kolan.

Akumata z plastikowymi kolcami czy metalowymi igłami Lyapko?

Przy wyborze maty, należy zwrócić uwagę na kilka faktów. Oprócz koloru, maty do akupresury różnią się między sobą rodzajem kolców. Na rynku dostępne są dwie wersje – metalowe oraz plastikowe. Mimo tego, że zasada działania jest podobna – istnieje między nimi kilka istotnych różnic:
 • Intensywność działania – Kolce metalowe zapewniają głębsze i bardziej intensywne nakłucia. Oczywiście nie bez przebicia skóry. Co za tym idzie – będą lepszym rozwiązaniem dla osób mniej wrażliwych, dla których kolce plastikowe będą zbyt słabym stymulantem.
 • Dezynfekcja/pranie – Podłoże maty z plastikowymi wypustkami zazwyczaj wykonane jest z miękkiej gąbki obszytej bawełnianą, lnianą czy płócienną poszewką. Mata metalowa stworzona jest z gumy medycznej. Mata z kolcami metalowymi będzie zatem dobrym rozwiązaniem w przypadkach stosowania przez kilka osób. Dzięki gumowej podstawie – łatwiej o dezynfekcję i zachowanie higienicznego sposobu użytkowania.
 • Trwałość – Mata gumowa z metalowymi kolcami jest zdecydowanie bardziej trwała i odporna na uszkodzenia od ich bawełniano – plastikowych konkurentów. Dla osób, które chętnie i często korzystają z pomocy maty do akupresury – będzie to dobre rozwiązanie na lata efektywnego użytkowania.
 • Dolegliwości – Istnieją takie dolegliwości w przypadku, których mata z plastikowymi kolcami nie znajdzie zastosowania, a mata igłowa może okazać się pomocna. Można wśród nich wymienić np. żylaki. Zastosowanie, wskazania i przeciwwskazania opisane są w książce “Metodyka stosowania”, która dołączana jest do każdego produktu Lyapko w sklepie Akumata.pl.
 • Certyfikowany produkt medyczny – Przy wyborze maty do akupresury warto zwrócić uwagę, czy posiada ona odpowiedni certyfikat. W sklepie Akumata.pl znajdziesz przebadane maty do akupresury, posiadające certyfikaty medyczne. Są to bezpieczne produkty, które cechują się oddziaływaniem leczniczym na organizm, nie powodują uczuleń i nie ranią skóry.
medyczna mata z kolcami iplikator d4
Mata do akupresury Iplikator D4 nadaje się do dezynfekcji, dzięki foliowym podłożu.

Czy wszystkie maty do akupresury działają tak samo?

Wraz z wzrostem popularności stosowania mat do akupresury pojawiło się wiele firm, modeli, wzorów, z których każdy ma zapewnić coraz lepsze efekty. Zasada działania maty jest prosta i zawsze taka sama – przez stymulację skóry za pomocą kolców, uzyskany zostaje efekt miejscowego przekrwienia i rozluźnienia mięśni, co pomaga w zwalczaniu bólu. Różnica w oddziaływaniu mat akupresurowych na organizm, istnieje jedynie pomiędzy akumatami z plastikowymi kolcami a matami z metalowymi igłami Lyapko. Akumaty Lyapko charakteryzują się dodatkowo działaniem galwaniczno-elektrycznym.

Unikatowe maty z metalowymi kolcami – mata wieloigłowa Lyapko

Igłowe aplikatory Lyapko zostały stworzone przez ukraińskiego doktora nauk medycznych, lekarza refleksoterapeutę Nikolaya Lyapko. To narzędzia służące do akupresury ciała, które znajdują zastosowanie w terapii kompleksowej i profilaktyce szeregu schorzeń oraz dolegliwości. Ich stosowanie skraca okres powrotu do zdrowia po przebytej chorobie. To produkty posiadające certyfikaty medyczne – są bezpieczne dla zdrowia. Igły, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu nie ranią skóry. Kolce zostały wyprodukowane z metali i metalicznych powłok: cynku, żelaza, miedzi, niklu i srebra.

 

lyapko mata do akupresury max 6,2
Mata MAX 6,2 to największy aplikator dr Lyapko.

Działanie maty Lyapko

Mata Lyapko oddziałuje na biologicznie aktywne punkty. Stymuluje organizm do samoleczenia, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, oddechowego i trawiennego oraz tak, jak w przypadku mat z plastikowymi kolcami normalizuje napięcie mięśniowe, poprawia krążenie krwi oraz ukrwienie mięśni. Zapewnia również działanie galwaniczno-elektryczne. Na skórze pomiędzy igłami zachodzi wiele zmian fizykochemicznych. Na powierzchni igieł tworzą się błonki tlenowe. W ten sposób powstanie efekt galwanizacji. Działanie to jest regulowane przez sam organizm w zależności od stopnia nasycenia tkanek elektrolitem. Sprzyja ono poprawie przemiany materii, wzmacnia procesy reparacyjne, działa wysysająco czy obniża wrażliwość na ból. Aplikatory Lyapko są rekomendowane przez wielu fizjoterapeutów i stosowane m.in. w przypadku:

 • bólów kręgosłupa, stawów, mięśni, głowy,
 • urazów czaszkowo-mózgowych, złamaniach, operacjach i udarach – skracają okres powrotu do zdrowia,
 • odleżyn – przeciwdziałają ich powstawaniu,
 • schorzeń przewodu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i systemu nerwowego – w profilaktyce i leczeniu,
 • zwiększają efektywność terapii, masażu, akupresury i akupunktury,
 • problemów z zasypianiem.
lyapko mata
Mata Lyapko “Duża 7,0” to jedna z największych akumat Lyapko, zapewniająca intensywny automasaż ciała.

Profesjonalny sklep z matami medycznymi do akupresury, czyli Akumata.pl

Akumata to domowy sposób na relaks i odprężenie. Mata akupresurowa niweluje szereg dolegliwości – ból kręgosłupa, głowy, odcinka lędźwiowego, rwę kulszową i bezsenność – oraz redukuje poziom stresu, poprawiając samopoczucie. Na akumata.pl znajdziesz ogromny wybór mat akupresurowych, będących certyfikowanymi produktami medycznymi. W ofercie sklepu znajdują się małe akumaty i specjalistyczne aplikatory, służce do automasażu poszczególnych partii ciała, krótkie obejmujące obszar pleców oraz długie, masujące całą powierzchnię ciała. Mata terapeutyczna występuje w zestawie z poduszką lub bez. W wyposażeniu znajduje się również praktyczny pokrowiec, który umożliwia zabranie swojej maty igłowej w podróż, do pracy czy w plener.
Krótka mata 4FIZJO bez poduszki
Akumata 4FIZJO to bestseller, na który decyduje się wiele klientów sklepu Akumata. Dostępna jest w wersji krótkiej bez poduszki lub z poduszką, jako długa mata do akupresury oraz ekologiczna mata z kolcami.

 

Wybór należy do Ciebie

Rynek mat do akupresury oferuje wiele różnych produktów, wykonanych z wielu rodzajów materiałów. W przypadku wyboru, należy kierować się swoim doświadczeniem oraz uprzednio zapytać o radę fizjoterapeuty/osteopaty, który pomoże w doborze odpowiedniego sprzętu. Ze względu na wygodę stosowania i efektywność w uzupełnianiu leczenia bólu, maty do akupresury zyskują coraz większą rzeszę zwolenników i cieszą się powodzeniem w gronie specjalistów.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 36

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *