Zespół chronicznego zmęczenia dotyka wiele osób

 

Zespół chronicznego zmęczenia (ang. CFS – Chronic Fatigue syndrome) jest coraz częściej diagnozowanym schorzeniem, które jest nazywane również przewlekłym zmęczeniem. W ostatnich latach zyskuje miano choroby cywilizacyjnej. Pomimo, że oficjalnie schorzeniem nie jest – CFS nie ma własnej klasyfikacji ICD – to w gabinetach lekarskich pojawia się grono ludzi z podobnymi objawami. Dowiedz się, jakie zastosowanie posiada mata do akupresury w terapii tej choroby.

 

 1. Chroniczne zmęczenie – objawy
 2. Przyczyny chronicznego zmęczenia
 3. A może fizjoterapia?
 4. Zastosowanie maty akupresurowej na zmęczenie
 5. Profilaktyka

 

Chroniczne zmęczenie – objawy

 

Zespół przewlekłego zmęczenia najczęściej dotyka ludzi w sile wieku – pomiędzy 30 a 50 rokiem życia – oraz osoby, które żyją w ciągłym biegu, nie dbające o odpowiednią sprawność fizyczną czy ludzie odżywiający się w nieprawidłowy sposób. Na chroniczne zmęczenie narażeni są lekarze, pielęgniarki czy osoby pracujące bardzo ciężko fizycznie. Schorzenie to objawia się ciągłym, nieustającym uczuciem znużenia i wyczerpania stopniowo, coraz bardziej wpływającym na codzienne aktywności, życie prywatne i zawodowe. Zmęczeniu mogą towarzyszyć także inne objawy takie jak:
 • bóle głowy,
 • bóle gardła,
 • bóle mięśni, karku i kręgosłupa,
 • zaburzenia snu,
 • kłopoty z pamięcią, koncentracją,
 • niezdolność do podejmowania wysiłku fizycznego,
 • bardzo duże zmęczenie po aktywności fizycznej.

Wraz z postępującymi objawami, osoba cierpiąca na CFS może znacznie zaniedbywać codzienne obowiązki oraz nie być zdolna do wykonywania czynności, które do tej pory nie sprawiały jej żadnego problemu.

Przewlekłe zmęczenie - Akumata

 

Chroniczne zmęczenie – przyczyny

 

Przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia nie są jasno określone, jednak nauka podejmuje coraz większe działania, aby odkryć jasne czynniki wyzwalające to schorzenie. Jedną z najbardziej prawdopodobnych hipotez jest złe funkcjonowanie nadnerczy – narządu odpowiedzialnego za wytwarzanie hormonów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu człowieka tj. adrenalina, kortyzol czy aldosteron. Zauważono, że osoby cierpiące na CFS mają podobną historię przebytych chorób (np. mononukleozy). Bardziej narażone na wystąpienie objawów są również osoby narażone na długotrwały stres.

 

Metody lecznicze

 

Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia nie jest proste. Wymaga współpracy specjalistów w dziedzinie psychologii, psychiatrii oraz leczenia bólu. Często jest to walka długotrwała, a różnorodność objawów wymaga do pacjenta i terapeutów dużego zaangażowania. Metody fizjoterapeutyczne są dobrym sposobem na walkę z uporczywymi dolegliwościami bólowymi towarzyszącymi tej chorobie.

 

Zespół przewlekłego zmęczenia – leczenie przy pomocy maty do akupresury

 

Wielu fizjoterapeutów poleca swoim pacjentom stosowanie maty do akupresury w celu poprawy samopoczucia w walki ze zmęczeniem we własnym domu. Przewlekły stres bezpośrednio wpływa na podwyższenie napięcia mięśniowego – ograniczającego ruchomość stawów. Regularne korzystanie z maty akupresurowej wspomaga krążenie krwi, wpływa korzystnie na elastyczność mięśni i stawów oraz działa uspokajająco. Mata do akupresury może być zatem znakomitym dodatkiem w procesie łagodzącym syndrom chronicznego zmęczenia, a przez swoje rozmiary i łatwość transportu, może być używana wszędzie. Czas sesji akupresurowej powinien wynosić 5-10 minut podczas początkowych użyć, kolejno 10-20 minut w przypadku osób średnio zaawansowanych i 20-40 minut z możliwością wydłużenia 1-2 godzin przez osoby zaawansowane.

mata do akupresury lyapko quadro
Mata do akupresury Lyapko Quadro niweluje napięcia mięśniowe np. w obrębie pleców

 

Zespół przewlekłego zmęczenia – profilaktyka

 

Po ciężkim dniu w pracy, intensywnej aktywności fizycznej, czy w przypadku przeżycia stresującej sytuacji, warto pamiętać o regeneracji i odpoczynku. Regularne stosowanie maty do akupresury pozytywnie wpływa na zdrowie, regulując uczucie zmęczenie i redukując stres. Podczas sesji akupresurowych wydzielane są endorfiny, które wpływają na poprawę samopoczucia, relaks i odprężenie. Systematycznie dbanie o regenerację, wpływa korzystnie na stan psychiczny, jak i fizyczny każdego człowieka, zapobiegając w ten sposób powstaniu syndromu chronicznego zmęczenia.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz