Cieśń nadgarstka

 

Cieśń nadgarstka jest schorzeniem, które znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Statystyki wykazują, że może ono dotyczyć aż 50 na 1000 osób. Do gabinetów lekarskich oraz fizjoterapeutycznych często trafiają osoby z objawami cieśni nadgarstka, co motywuje specjalistów do szukania nowszych i bardziej skutecznych metod walki z tym problemem. Czy istnieje skuteczna terapia cieśni nadgarstka? Zespół cieśni nadgarstka – dowiedz się, jak go leczyć we własnym domu przy pomocy aplikatorów wieloigłowych Lyapko oraz maty do akupresury.

  1. Czynniki zwiększające ryzyko powstania cieśni nadgarstka
  2. Objawy cieśni nadgarstka
  3. Przyczyny cieśni nadgarstka
  4. Terapie
  5. Domowe leczenie
  6. Wpływ maty akupresurowej

 

 

Poznaj swój problem

 

Czynniki ryzyka powstawania zespołu cieśni nadgarstka obejmują przede wszystkim:
  • otyłość,
  • pracę o powtarzalnych ruchach ręką, nadgarstkiem,
  • pracę biurową.
Wiele źródeł mówi także o częstszym występowaniu zespołu cieśni nadgarstka u kobiet w ciąży oraz u osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Cukrzyca oraz przyjmowanie antykoncepcji doustnej również predysponują do występowania tego schorzenia.

 

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

 

Objawy zespołu cieśni nadgarstka, w zależności od intensywności mogą w małym lub znacznym stopniu eliminować daną osobę z codziennej aktywności. Zwykle, problem zaczyna się od delikatnego uczucia mrowienia dłoni, które po chwili „rozruchu” ustępuje. Następnie, dodatkowo pojawiają się intensywne parestezje, a z czasem także upośledzenie motoryczne i niezdolność do wykonywania podstawowych czynności dłonią tj. chwyt czy ruchy precyzyjne. Ważne jest zatem, aby odpowiednio szybko zareagować i wprowadzić odpowiednie leczenie w celu nie dopuszczenia do trwałego uszkodzenia funkcji dłoni.

 

Cieśń nadgarstka – przyczyny

 

Bezpośrednią przyczyną powstawania wyżej wymienionych dolegliwości jest ucisk więzadeł i błony maziowej nadgarstka na nerw pośrodkowy zaopatrujący znaczną część dłoni. Nadmierne obciążenie dłoni nieodpowiednią pozycją podczas pracy, czy też powtarzalne ruchy doprowadza do obrzęku, przerostu tkanek, zwiększenia ciśnienia wewnątrz stawu i stopniowego niedokrwienia nerwu.

mata z igłami mała lyapko
Mała mata z igłami Lyapko Malec to poręczna akumata, którą możesz stosować do automasażu nadgarstka.

 

Opcje terapii w przypadku cieśni nadgarstka

 

Leczenie zespołu cieśni powinno obejmować wiele aspektów. W przypadku podjęcia drogi fizjoterapii, skutecznymi metodami walki z cieśnią nadgarstka jest terapia manualna, suche igłowanie, pinopresura, kinesiotaping oraz ćwiczenia rehabilitacyjne. Pomocne są również zabiegi z zakresu fizykoterapii. W przypadku dużych zmian, które nie reagują na rehabilitację w wystarczającym stopniu lub skutkują niedowładem dłoni, ważne jest, aby rozważyć interwencję lekarską. Początkowo leczenie może obejmować iniekcję steroidowych środków przeciwzapalnych w okolicę zmian. W razie braku efektu, zabieg chirurgiczny może okazać się niezbędnym rozwiązaniem.

 

Zespół cieśni nadgarstka – jak leczyć we własnym domu?

 

Leczenie cieśni nadgarstka należy rozpocząć najwcześniej, jak to możliwe. Wtedy jest ogromna szansa na znaczną redukcję objawów i całkowite wyleczenie pacjenta. Skutecznym wspomaganiem leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest stosowanie regularnych ćwiczeń domowych oraz metod poprawiających lokalne krążenie krwi i elastyczność tkanek. Jednym z dobrych sposobów jest używanie aplikatorów i mat wieloigłowych Lyapko, których zadaniem jest wywołanie efektu przekrwienia tkanki i pobudzenia procesów regeneracyjnych danego miejsca.

piłka z kolcami lyapko
Piłka rehabilitacyjna z igłami Lyapko wspomaga terapię zespołu cieśni nadgarstka.

 

Jak mata do akupresury wpływa na niwelowanie zespołu cieśni nadgarstka?

 

Często zdarza się, że cieśń nadgarstka nie jest wyłącznie problemem nadgarstka. Może być to konsekwencja zmian w kręgosłupie szyjnym lub jeden z objawów problemów napięciowych w okolicy klatki piersiowej, obręczy barkowej. W tym przypadku pomocne może być także regularne stosowanie maty do akupresury, która przy pomocy tysięcy kolców stymuluje kręgosłup i okoliczne mięśnie do poprawy swojej funkcji.

masaż na akumacie eco złota
Masaż pleców na polskiej macie do akupresury Akumata ECO.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz