Mata do akupresury a regeneracja potreningowa

Mata do akupresury to narzędzie służące do masażu ciała, które doskonale sprawdza się w niwelowaniu wielu dolegliwości. Poznaj jej niesamowite właściwości w redukcji napięcia mięśniowego, spowodowanego intensywnymi ćwiczeniami. 

Sport to zdrowie

 

Rekreacyjne uprawianie sporu jest bardzo dobrym sposobem na utrzymanie kondycji psychofizycznej. Cieszące się coraz większą popularnością bieganie, fitness, kolarstwo czy sporty siłowe są naukowo potwierdzonymi metodami walki z chorobami układu krążenia, oddychania oraz profilaktyki schorzeń układu ruchu. Sport wpływa na na poprawę zdrowia, kondycji i pozytywnie oddziałuje na samopoczucie. Ludzie aktywni fizycznie mają więcej energii, lepszy humor czy samoocenę. Do zalet uprawiania sportu należą:

 • poprawę koncentracji,
 • obniżenie poziomu cukru we krwi,
 • regulację przemiany materii,
 • obniżenie ciśnienia krwi,
 • dodanie energii,
 • redukcję stresu,
 • wzmocnienie system immunologicznego,
 • obniżenie ryzyka powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych.

Jednak każdy trening, zarówno na poziomie amatorskim i profesjonalnym, obciążony jest ryzykiem kontuzji i bóli mięśniowych, które nie są obce żadnemu sportowcowi. Czy zatem w swoich czterech ścianach można zadbać o regenerację potreningową?

sport to zdrowie - mata do akupresury - regeneracja potreningowa
Sport to zdrowie – Bieganie znacząco poprawia sprawność fizyczną i psychiczną

 

Regeneracja to podstawa

 

Jedną z największych dziedzin badań w świecie sportu jest regeneracja po wysiłku fizycznym. Istnieje wiele metod wspomagających procesy odnowy biologicznej sportowca – od krioterapii, sauny odpowiednio dobranych zabiegów rehabilitacyjnych. Jedną z metod terapii sportowca jest akupresura, która od wielu lat jest z powodzeniem stosowana jako forma pobudzania procesów regeneracyjnych, dzięki którym zawodnik może szybciej wrócić do oczekiwanej formy.

 

Mata do akupresury, jako metoda regeneracji po wysiłku fizycznym

W czasach pędu, wielu obowiązków i szybkiego życia, wiele osób poszukuje rozwiązań, które pozwolą im zadbać o siebie w swoich czterech ścianach. Jednym z nich może być regularne stosowanie maty do akupresury, która z powodzeniem odnajdzie się w roli domowego sprzętu do odnowy biologicznej.

Wyposażona w tysiące małych kolców mata akupresurowa, może być stosowana jako metoda wspomagająca regenerację. Jej kluczowym działaniem jest pobudzanie lokalnego krążenia. Przyczynia się także do:

 • wzmożonej produkcji endorfin, 
 • redukcji stresu,
 • poprawy witalności,
 • rozluźnienia mięśni,
 • poprawy jakości snu oraz komfortu życia,
 • redukcji bólu mięśni tzw. “zakwasów”.

 

Jak używać maty akupresurowej, aby była skuteczna?

 

Regeneracja potreningowa z matą do akupresury jest możliwa. Matę z kolcami można wykorzystywać po każdej sesji treningowej lub jako osobna jednostka cyklu treningowego, poświęcona wyłącznie na oregenerację. Przed ułożeniem ciała na macie, należy ułożyć ją na stosunkowo miękkiej powierzchni i zadbać o dobre podparcie głowy. Następnie gołą skórą lub w cienkiej koszulce połóż swoje plecy na macie tak, aby sięgała ona od podstawy kręgosłupa, aż do karku. Należy głęboko oddychać i zrelaksować się. Początkujący użytkownicy mogą zacząć od krótkich 5-minutowych sesji. Bardziej zaawansowani – mogą wydłużać czas leżenia nawet do 40 – 60 minut. Po wykonanej sesji z użyciem maty, w okolicy masowanego miejsca może pojawić się zaczerwienienie, które jest efektem normalnym i świadczy o zaistniałym efekcie przekrwienia skóry.

 

Napięcie mięśniowe poszczególnej partii ciała

W razie potrzeby matę można stosować nie tylko na okolicę grzbietu. Można ją także wykorzystać do pomocy w regeneracji mięśni nóg, pośladków czy karku – układając dane części ciała na macie w wygodnej pozycji. W tym przypadku znajdują zastosowanie specjalistyczne maty do masażu poszczególnych partii ciała.

 

Mata akupresurowa dla profesjonalnych sportowców

 

Akumata może być stosowana, jako proces regeneracji u sportowców na różnych poziomach zaawansowania. Przez efekt przekrwienia tkanek oraz stymulację mięśni, może być efektywnym narzędziem w osiąganiu lepszych wyników sportowych. Dla osób ćwiczących bardzo aktywnie czy zawodowo, rekomendowany jest wybór maty do akupresury Lyapko, np. model MAX 6,2, która zapewnia intensywne odczucia masażu.

mata-max-6,2-najdłuższa-akumata-lyapko
Mata Max 6,2 to najdłuższa z akumat dr Lyapko

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz